Jak umeblować pokój?

Jak umeblować pokój?

Własny pokój dla dziecka jest miejscem szczególnym. To tu mieszczą się wszystkie jego skarby, a także realizowane są najczęściej gry i zabawy. Pokój dziecięcy to też lustrzane odbicie zainteresowań dziecka, które z powodzeniem mogą być w nim rozwijane. Jak umeblować pokój, aby był on zarówno funkcjonalny, jak i przytulny?

Pomysł na pokój dla dziewczynki

Przyjęło się sądzić, że pokój dziewczynki musi być przede wszystkim bogaty w pastelowe kolory, przyozdobiony zwierzątkami i posiadać bajkową atmosferę.
Nic bardziej mylnego, ponieważ to jaki powinien być dany pokój, zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od tego, jakie zainteresowania posiada dziewczynka. Aranżacja pokoju powinna być dopasowana przede wszystkim do jej wieku. Małe dziewczynki faktycznie lubują się w pastelach i różach, lecz wraz z wiekiem pokój staje się coraz bardziej stonowany.

Niezmienna natomiast jest potrzeba tego, aby był to pokój funkcjonalny, tzn. aby posiadał dużą liczbę szuflad, schowków i szaf, a także, aby posiadał dobrze wydzielone miejsce do nauki.

Mały pokój dla chłopca

Choć powszechnie uważa się, że chłopięcy pokój to prawdziwy poligon stworzony z zabawek i zgromadzonych skarbów, to w istocie da się go bardzo dobrze zaaranżować, nawet gdy nie posiada się zbyt dużej powierzchni.
Kluczem do dobrze wykonanego chłopięcego pokoju jest miejsce do snu, zabawy i do nauki. Bardzo często można spotkać połączenie przynajmniej dwóch z tych funkcji w jednym meblu. Zrealizować to można poprzez skorzystanie z łóżka piętrowego, w którym pod przestrzenią do spania znajduje się biurko do nauki.

Oprócz tego poleca się wyposażenie podłogi w miękką wykładzinę, najlepiej związaną z jego zainteresowaniami. Jeśli chodzi o ogólną kolorystykę, to poleca się mimo wszystko kolory nieco bardziej „męskie”, takie jak brąz, zieleń, niektóre odcienie niebieskiego, a nawet szarości.

Mały pokój dla dwójki dzieci

O ile urządzenie pokoju dla jednego dziecka, czy to chłopa, czy też dziewczynki jest stosunkowo łatwe, nawet dla osób wykonujących to po raz pierwszy, to zaaranżowanie pokoju dla dwójki dzieci jest trudne do zrealizowania nawet dla bardzo doświadczonej w tej materii osoby.

Zobacz też:  Szare meble do salonu

Bliźniaki, bo najczęściej takie rodzeństwo dzieli ze sobą pokój w latach młodzieńczych, oczekuje od rodziców tego, że będą posiadały wszystko takie samo. Dlatego też najlepiej jest kupować meble po prostu w podwójnej liczbie.

Warto jednak zastanowić się też nad tym, aby wykonać na zamówienie meble wielofunkcyjne. Może to być np. podwójne łóżko piętrowe, na którym dzieciaki na górze będą spały, a na dole będą miały dzielone np. niewielką ścianką biurka.

Z pewnością zaaranżowanie takiego pokoju nie należy do najłatwiejszych zadań, jednak da się to całkiem dobrze i pokojowo rozwiązać.

Może Cię także zainteresować: