Pokój przedszkolaka – 3 tricki jak urządzić niepowtarzalną przestrzeń dla naszego dziecka

Pokój przedszkolaka
Pokój przedszkolaka z zabawkami

Aranżacja wnętrz nie od dziś stanowi wyzwanie dla wielu z nas – pod uwagę trzeba wziąć różne kwestie i rozwiązania, by funkcjonalność łączyła się z dobrym wyglądem. I o ile stworzenie przytulnego salonu czy minimalistycznej sypialni nie jest najtrudniejszym zadaniem, tak urządzenie funkcjonalnej przestrzeni dla przedszkolaka może przyprawić o zawrót głowy. Pokój przedszkolaka niewątpliwie może być wyznaniem. Polecamy również – Jak umeblować pokój dziecięcy? 5 tricków, dzięki którym zrobisz to idealnie!

Jak powinien wyglądać pokój przedszkolaka i przede wszystkim, co powinno się w nim znaleźć?

Pokój przedszkolaka i prywatna przestrzeń dziecka – czy pokój jest konieczny?

Przede wszystkim, trzeba na wstępie zaznaczyć, że osobny pokój przedszkolaka dla małego dziecka nie jest niezbędnikiem, wymaganym jako element prawidłowego rozwoju przedszkolaka. Wręcz przeciwnie – dziecko w wieku wczesno-przedszkolnym nie potrzebuje ogromnej przestrzeni dla siebie samego – niewielki kącik w dowolnym miejscu mieszkania, który pomieści zabawki i podstawowe akcesoria, zdecydowanie na początek wystarczy. Jeśli brakuje nam miejsca to polecamy nasz artykuł: Jak w małym mieszkaniu w 3 krokach zaaranżować kącik do nauki dla dziecka?

Pokój przedszkolaka - 3 tricki jak urządzić niepowtarzalną przestrzeń dla naszego dziecka 36
Pokój przedszkolaka i łóżeczko dziecięce

Niemniej jednak, z czasem dziecko zacznie dorastać, a wówczas dzielenie pokoju z rodzicami może stać się niemożliwe.

Warto więc rozważyć opcję zagospodarowania osobnego pomieszczenia pokoju dla dziecka już na samym początku – wiek przedszkolny jest świetnym momentem do pierwszych rewolucji, związanych z własną przestrzenią dla naszej pociechy. Nie ukrywamy, że Pokój przedszkolaka wpłynie na jego sposób postrzegania rzeczywistości i na samodzielność.

Lista niezbędników, czyli wyposażenie pokoju przedszkolaka

Rozplanowanie przestrzeni podczas tworzenia pokoju dla dziecka jest jednym z pierwszych i najważniejszych elementów całego przedsięwzięcia. Pod uwagę należy wziąć funkcjonalność mebli i ich wykorzystanie nie tylko w teraźniejszości, ale również w przyszłości.

Może Cię zainteresować: Kanapa dla dziecka – propozycja 15 najpiękniejszych kanap do pokoju dziecięcego

Pokój przedszkolaka - 3 tricki jak urządzić niepowtarzalną przestrzeń dla naszego dziecka 37
Biały pokój przedszkolaka

Trzeba mieć na uwadze, że dziecko bardzo szybko rośnie – szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym rozwija się w mgnieniu oka.

Wybierając meble do pokoju przedszkolaka, warto o tym pamiętać. Jednym z najważniejszych elementów każdego pokoju jest łóżko – dziecko, szczególnie w pierwszych latach swojego życia, będzie w nim spędzać zdecydowaną część swojego dnia. Jaki model łóżka wybrać do pokoju dziecka?

Przede wszystkim, odrzuć standardowe łóżka o jednym wymiarze – bez sensu może okazać się zakup dużego rozmiaru tapczanu, tym bardziej, jeśli nie dysponujemy zbyt dużą przestrzenią.

Idealną alternatywą będzie łóżko rosnące z dzieckiem – ten “wynalazek” nie tylko służy przez wiele lat, ale także oszczędza wydatków rodzicom. Wraz z dorastaniem przedszkolaka, swój rozmiar będzie zmieniać także łóżko.

Łóżka dla dziecka – ranking 25 wyjątkowych modeli, które Cię oczarują

Szafa bądź pojemna komoda na ubrania musi pojawić się w pokoju przedszkolaka – dzieci bardzo szybko rosną, co przekłada się również na niezliczone ilości ubrań – gdzieś trzeba je pomieścić, a szafa w sypialni rodziców nie jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem.

Pokój przedszkolaka to nie tylko wiele kolorowych zabawek i książeczek – w przestrzeni dla przedszkolaka powinien znaleźć się kąt, w którym będzie miał możliwość rozwijać swoje umiejętności. Biurko dla dziecka nie musi być duże – ważne jest jednak, by taki mebel pojawił się w projekcie pokoju przedszkolaka.

Dzieci rozwijają swoje zdolności manualne poprzez prace artystyczne i plastyczne.

Szczególnie w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym w dziecku budzi się potrzeba tworzenia wszelkiego rodzaju rysunków, obrazków i innych tego typu prac. Warto więc zapewnić mu przestrzeń, w której będzie mogło bez problemu je wykonywać. Pamiętajmy jednak, aby zapewnić przy biurku dostateczną ilość światła (np. poprzez ustawienie biurka przy oknie lub dobrej lampki, kierując się dominującą ręką dziecka, tak aby zasłaniało dominującą ręką źródła światła).

Jeśli już mowa o rozwoju artystycznym przedszkolaków, niejeden rodzic z pewnością doświadczył porysowanych ścian i innych powierzchni, ozdobionych malunkami własnego dziecka.

Świetną opcją do pokoju dziecka będzie użycie farby tablicowej do pokrycia jednej ze ścian – doskonale nadaje się do rysowania po niej kredą. Dobrym wyborem będą także farby o specjalnym wykończeniu, której powierzchnie są całkowicie zmywalne.

Królestwo zabawek – komoda w pokoju dziecka

Gdy myślimy o dziecięcym pokoju, nie sposób nie wspomnieć o licznych zabawkach, książeczkach i innych pomocach, których zazwyczaj jest mnóstwo. Gdzieś je trzymać trzeba, ale jak zagospodarować przestrzeń tak, by wszystko miało swój ład i porządek? Zabawki nie powinny znajdować się na podłodze – właściwie najlepszą opcją jest umieszczenie ich w zamkniętym meblu. Dlaczego?

W ten sposób, na zabawkach nie będzie osadzał się kurz, często będący powodem alergii, a dodatkowo, w pomieszczeniu zapanuje porządek.

W pokoju przedszkolaka zdecydowanie nie może więc zabraknąć pojemnej komody, która pomieści wszystkie zabawki dziecka. Komoda na zabawki to świetne rozwiązanie, bowiem przy dobrze dostosowanym meblu, dziecko ma dostęp do szuflad na każdej wysokości. Dzięki posegregowanym w szufladach zabawkach, przedszkolak uczy się organizacji i odpowiedzialności za porządek we własnym pokoju.

Pokój dla przedszkolaka może być nie lada wyzwaniem. Wystarczy jednak dobra organizacja i dokładne zaplanowanie przestrzeni, a projekt może okazać się o wiele łatwiejszy do zrealizowania.

Może Cię także zainteresować: