Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny

Aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny

W mieszkaniu czy domu jeszcze przed narodzinami dziecka rodzice planują i aranżują pokój dziecięcy. Później lata płyną i dziecko rośnie, dojrzewa. Staje się przedstawicielem młodzieży, czyli nastolatkiem. Infantylny, zabawkowy pokój dla dziecka nie pasuje już do młodej osoby w wieku lat kilkunastu. Nastolatek buntuje się przeciwko takiemu wystrojowi wnętrza, gdyż nie identyfikuje się z tak “niedorosłą” aranżacją. Przychodzi zatem czas na daleko posunięte zmiany w pomieszczeniu zajmowanym przez dorastającą pociechę.

Pokoje młodzieżowe charakteryzuje fakt, iż łączą one w sobie elementy aranżacji typowe dla dzieci, ale z już bardziej dorosłymi składnikami wystroju wnętrza. Takie “eklektyczne” połączenie niekoniecznie jest łatwe do wykonania. Potrzeba wiele namysłu, by dobrze przygotować wszelkie elementy tego skomplikowanego wystroju.

Jak zatem poprawnie urządzić pokój dla nastolatka lub nastolatki? Żeby móc precyzyjniej rzecz opisać, skupmy się na jednej płci – dziewczynie. Pokój dla dziewczyny – nastolatki ma stanowić świadectwo jej charakteru i zainteresowań, czyli powinno odzwierciedlać w jakiś sposób jej niebagatelną osobowość. Wyrażać zatem musi marzycielski rys charakteru lub odrobinę buntowniczy temperament. Winno być oczywiście ładne i nietuzinkowe – dziewczyny przecież dbają o swój wygląd, swój strój, dodatki, to przekłada się także na wystrój pomieszczenia, który je niejako reprezentuje. Nie ma zresztą w tym nic dziwnego, że chcą otaczać się pięknem. A piękno to nie powinno tchnąć banałem, bo przecież nastolatka i wszystko, co jej dotyczy, powinno się wyróżniać z tłumu, mieć rys indywidualności. Ponadto aranżacja pokoju młodzieżowego dla dziewczyny powinna być pełna ekspresji, symbolizującej siłę witalną i żywiołowość młodej dziewczyny. Podkreślać te elementy powinien też odpowiedni kolor, a raczej połączenia kolorów.

Nie należy zapominać oczywiście o wygodzie. To bardzo ważne dla dziewczyny w tym wieku – będzie w tym pomieszczeniu spędzać dużo czasu, ucząc się, bawiąc, rozwijając swoje zainteresowania, ale jednocześnie… dojrzewając. Sam proces dojrzewania dostarcza wiele “wewnętrznej niewygody”. Należy zatem zadbać, by otoczenie, w którym znajduje się dziewczyna tej wygody dodawało i ułatwiało radzenie sobie z problemami związanymi z nieuchronnym procesem dojrzewania. W takim pokoju nastolatce czas będzie płynął jakoś milej. Będzie się w nim czuła bardziej u siebie.

Zobacz też:  Jak odnowić stare meble kuchenne?
Może Cię także zainteresować: