Styl industrialny

Styl industrialny

Surowa elegancja, neutralny minimalizm, przestronność – to kwintesencja stylu industrialnego. Kiedyś mieszkania urządzone w stylu loftowym były koniecznością, obecnie to synonim nowoczesności i luksusu. Jak wprowadzić industrialny styl do swojego wnętrza?

Industrialne wnętrza – czyli jakie?

Lofty zaaranżowane w stylu industrialnym to nic innego jak modne mieszkania urządzone w byłych obiektach przemysłowych. Wszystko rozpoczęło się w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie XX wieku. Wtedy to ogromne fabryki zaczęły upadać, a artyści przekształcali je w swoje pracownie artystyczne. Tak rozpowszechniła się koncepcja aranżowania starych budynków na wygodne mieszkania.

W opuszczonych fabrykach i magazynach dominowały takie materiały jak beton, szkło, stal czy drewno. Ogromne okna wpuszczały promienie słoneczne, gdyż pierwsze budynki nie były wyposażone w elektryczność. Otwarte przestrzenie, bez zbędnych elementów minimalizowały ryzyko pożaru. Są to obecnie najważniejsze cechy niezwykle modnego stylu industrialnego.

Styl industrialny – salon w nowoczesnym stylu

Jedną z najważniejszych zasad stylu industrialnego jest przestrzeń – wysokie sufity, ogromne okna, brak ścianek działowych. We wnętrzach loftowych stawia się też na minimalizm – zamiast kilku mniejszych mebli znajduje się jeden większy regał industrialny. Na ścianach zawieszone są lustra bez ramek, które optycznie powiększają salon, dzięki czemu wydaje się on większy niż w rzeczywistości. Urządzając salon w industrialnym stylu warto zrezygnować z ciężkich firanek oraz zasłon. Alternatywą mogą być stonowane rolety.

Salon industrialny to wnętrze, w którym dominują stonowane i klasyczne odcienie – na przykład biel, szarości oraz czerń. Surowość pomieszczeń zostaje przełamana kontrastowym kolorem miedzianych cegieł. W salonie znajduje się utrzymany w surowym stylu stolik industrialny oraz jedna duża sofa, zamiast kompletu z fotelami. Stolik kawowy industrialny to połączenie metalowych nóżek oraz szklanego blatu. Zamiast opływowych okrągłych kształtów meble industrialne wyróżniają się prostą i geometryczną formą.

Zobacz też:  Stoliki kawowe - ławy powracają?

Funkcjonalna kuchnia industrialna

Kuchnia w stylu industrialnym to połączenie komercyjnej restauracji z kuchnią przemysłową. Znajdziemy w niej mnóstwo otwartych przestrzeni, w których widnieją poustawiane garnki i patelnie. Suwnice i wieszaki na przybory sprawiają, że wszystko jest pod ręką. Kuchnia industrialna jest więc bardzo funkcjonalna. Co więcej, pojawiają się w niej odsłonięte struktury, takie jak betonowe posadzki i blaty, ceglane ściany oraz elementy wykonane ze stali.

W centralnym punkcie industrialnej kuchni może znajdować się wyspa, przy której będą ustawione krzesła industrialne. Aby pasowały one do wystroju wnętrza, mogą przypominać lekko podniesione krzesła biurowe. Są one pozbawione obicia i dominują w nich metalowe części. Inne industrialne meble, które znajdują się w kuchni posiadają drewniane, niewygładzane blaty. Ich kształt oraz kolor może nasuwać nam myśl, że pochodzą wprost ze starej fabryki.

Sypialnia industrialna – nowoczesne inspiracje

Myśląc o stylu industrialnym wyobrażamy sobie surowe pomieszczenia w których panuje chłód. Możemy jednak urządzić sypialnie w stylu loftowym, w której będzie panować ciepła i przytulna atmosfera. Dużą rolę odgrywa wtedy odpowiednie oświetlenie. Lampy industrialne nie tylko podkreślają estetykę wnętrz, ale potrafią wprowadzić romantyczny nastrój.

Szczególnie interesującą propozycją są dekoracyjne żarówki LED stylizowane na modele retro. Charakteryzują się podłużnym i prostym kształtem oraz wyraźnie zaznaczonym żarnikiem. Będą one doskonałym dopełnieniem ścian, w których dominuje czerwona cegła lub surowe drewniane deski. Punktem centralnym sypialni może być komoda industrialna z duszą, na której znajdą się ozdoby typowe dla loftów – na przykład stary gramofon czy maszyna do pisania.

Styl industrialny w łazience

Łazienka industrialna to przede wszystkim modne szarości, minimalizm oraz beton, w każdej odsłonie. Chociaż pozornie tak urządzona łazienka może wydawać się nudna, to nowoczesne dodatki zamienią ją w czarujące i nowoczesne wnętrze. Industrialna łazienka jest w każdym calu starannie zaplanowana, a najważniejszą rolę odgrywa odpowiednia gra kolorów.

Zobacz też:  Jak urządzić balkon? - ciekawe i niedrogie pomysły

W industrialnej łazience dominują odcienie szarości – poczynając od antracytu, kończąc niemal na śnieżnej bieli. Pomieszczenie w takiej kolorystyce będzie wydawać się optycznie większe niż w rzeczywistości. Chłodne, betonowe wnętrze może być dopełnione intensywnymi akcentami – na przykład w odcieniu wypalanej cegły lub dodatkami w kanarkowym odcieniu. Głębi dodadzą łazience proste lustra oraz wyraziste i nowoczesne płytki łazienkowe. Hitem są płytki ścienne, które swoją fakturą przypominają drewno.

Lofty to obecnie jedne z najpopularniejszych rozwiązań mieszkaniowych. Styl industrialny króluje nie tylko na salonach, ale również w kuchniach i łazienkach. Aby cieszyć się tym nowoczesnym i funkcjonalnym stylem w swoim domu, warto wprowadzić do wnętrza niektóre kluczowe cechy stylu industrialnego.

Może Cię także zainteresować: