Jak urządzić pokój młodzieżowy?

Pokój młodzieżowyJednym z najtrudniejszych zadań, podczas urządzania naszego nowego domu, jest aranżacja pokoju młodzieżowego. Musimy bowiem pogodzić styl i upodobania dorastającego dziecka z pewnymi wymogami, a także z wystrojem pozostałych pomieszczeń. Ponadto, pokój nastolatka jest zazwyczaj dość niewielkich rozmiarów, co sprawia, że powinniśmy bardzo starannie i z namysłem wybierać elementy jego wyposażenia. A więc jak urządzić pokój młodzieżowy? Oto kilka porad.

Po pierwsze: funkcjonalność

Pokoje przeznaczone dla nastolatków są zazwyczaj dość niewielkie, a muszą przecież spełniać wiele funkcji. To nie tylko sypialnia dziecka, ale także pokój, w którym się ono uczy, spędza wolny czas i do którego zaprasza przyjaciół. Swoje miejsce musi tam znaleźć mnóstwo przedmiotów, jakie posiada nastolatek. To sprawia, że podczas aranżacji tego wnętrza, trzeba się dobrze zastanowić nad wyborem mebli i ich odpowiednim rozstawieniem. Przykładowo, w miejsce dużego łóżka warto postawić wygodny składany tapczan, na którym będą mogli siadać goście. Zamiast zajmującej zbyt dużo miejsca szafki nocnej można zawiesić nad łóżkiem nowoczesną lampkę, a na wolnej ścianie zamontować wiszące szafki. Świetnym rozwiązaniem będą także meble wielofunkcyjne, np. łóżko albo tapczan z wbudowanymi półkami.

Po drugie: współpraca z nastolatkiem

Pamiętajmy, że dla nastolatka własny pokój jest bardzo ważnym miejscem. Jest to jego indywidualna przestrzeń, która ma być odzwierciedleniem jego samego – ma ona za zadanie pokazywać jego zainteresowania, pasje i nastawienie do świata. Właśnie dlatego podczas aranżacji tego wnętrza najlepiej działać wspólnie z nastolatkiem i razem z nim podejmować najważniejsze decyzje, np. te dotyczące wyboru koloru ścian albo mebli. Nie powinniśmy jednak zostawić dziecku całkiem wolnej ręki, bo może się okazać, że zechce pomalować pokój na czarno. Warto  wcześniej spokojnie porozmawiać z nastolatkiem, zapytać go o to, czy ma już jakąś wizję swojego pokoju i ewentualnie wytłumaczyć mu, dlaczego niektóre pomysły się nie sprawdzą.

Zobacz też:  Jak stworzyć sypialnię swoich marzeń?

Po trzecie: dobór kolorów i fototapety

Nastolatki lubią zazwyczaj dość intensywne i ciemne kolory ścian. Pamiętajmy jednak, że tak pomalowane wnętrze może wydawać się zbyt ponure, dlatego postarajmy się je zrównoważyć, np. jasnymi meblami. Takie kontrasty w aranżacji wnętrz są obecnie bardzo modne. Wspaniałym sposobem na ożywienie pokoju nastolatka może być też fototapeta. Przy jej pomocy młody człowiek wyrazi własny styl i swoje zainteresowania, np. decydując się na fototapetę z ulubionymi piosenkarzami albo postaciami filmowymi.

Może Cię także zainteresować: