Malowanie mebli z okleiny od A do Z

Malowanie mebli z okleiny

Meble z okleiny są od już od długiego czasu bardzo popularne. Na ich korzyść przemawia cena i względna łatwość w aranżacji. Niestety ten typ mebli nie jest zbyt trwały. Szybko można zauważyć na powierzchni ślady użytkowania w postaci zadrapań, rys i odprysków. Ale stare okleinowe meble można reanimować. Szczególnie, jeśli nadal są niezniszczone, a ich forma idealnie sprawdza się w danym wnętrzu. Jak malować meble z okleiny, aby efekt był porządny i trwały?

Czy to ma sens?

Malowanie mebli z okleiny jest świetnym sposobem na podarowanie im nowego życia. Jeśli szafa czy komoda nie uległa zniszczeniu, ale jest lekko uszkodzona, lub po prostu mamy ochotę na zmianę wystroju i kolor mebli wymaga modyfikacji, to malowanie będzie idealnym rozwiązaniem. A przy tym można jeszcze sporo zaoszczędzić .Grunt to trzymanie się kilku podstawowych zasad. Ważny jest wybór odpowiedniej farby, dobre przygotowanie mebli do obróbki, cierpliwość oraz umiejętne wykończenie i zabezpieczenie mebli.

Jaką farbę wybrać?

Do wyboru są farby akrylowe lub ftalowe. Te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe i lepiej się nakładają, ale farby akrylowe również się sprawdzą. Pozostaje jeszcze kwestia sposobu rozprowadzania koloru. Idealnym rozwiązaniem są farby w sprayu, choć są droższe od tradycyjnych. Jeśli decydujemy się na zwykły sposób aplikacji, warto zaopatrzyć się w dobry wałek z gąbki, gdyż najlepiej rozprowadzi on kolor docierając do wszelkich szczelin. Malując meble z okleiny trzeba wziąć pod uwagę fakt, że do pełnego krycia będą potrzebne co najmniej 2-3 warstwy farby. Jednak lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą.

Przygotowanie podkładu

Przygotowanie mebli do malowania jest kluczowym etapem obróbki, ponieważ od odpowiedniego szlifowania i zmatowienia zależy, czy farba porządnie przyklei się do podłoża. Najpierw należy pozbyć się wierzchniej warstwy koloru za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Powinno się to robić delikatnie i równomiernie. Następnie należy przemyć meble wodą z detergentem. Ostatni etap przygotowań to lekkie zmatowienie powierzchni i pozbycie się pyłu. Na takim gruncie farba utrzyma się zdecydowanie dłużej.

Zabezpieczenie powierzchni

Pomalowane powierzchnie dobrze jest porządnie zabezpieczyć, ale nie jest to warunek sine qua non. Zależy to od samego mebla, jego podatności na uszkodzenia i sposobu użytkowania. Na rynku można znaleźć lakiery o wykończeniu z połyskiem lub takie, które dadzą efekt matu. Jest więc w czym wybierać. A 1-2 warstwy lakieru na pewno przyczynią się do większej trwałości malowanej powierzchni.