Malowanie mebli z okleiny od A do Z

Malowanie mebli z okleiny

Meble z okleiny są od już od długiego czasu bardzo popularne. Na ich korzyść przemawia cena i względna łatwość w aranżacji. Niestety ten typ mebli nie jest zbyt trwały. Szybko można zauważyć na powierzchni ślady użytkowania w postaci zadrapań, rys i odprysków. Ale stare okleinowe meble można reanimować. Szczególnie, jeśli nadal są niezniszczone, a ich forma idealnie sprawdza się w danym wnętrzu. Jak malować meble z okleiny, aby efekt był porządny i trwały?

Czy to ma sens?

Malowanie mebli z okleiny jest świetnym sposobem na podarowanie im nowego życia. Jeśli szafa czy komoda nie uległa zniszczeniu, ale jest lekko uszkodzona, lub po prostu mamy ochotę na zmianę wystroju i kolor mebli wymaga modyfikacji, to malowanie będzie idealnym rozwiązaniem. A przy tym można jeszcze sporo zaoszczędzić .Grunt to trzymanie się kilku podstawowych zasad. Ważny jest wybór odpowiedniej farby, dobre przygotowanie mebli do obróbki, cierpliwość oraz umiejętne wykończenie i zabezpieczenie mebli.

Jaką farbę wybrać?

Do wyboru są farby akrylowe lub ftalowe. Te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe i lepiej się nakładają, ale farby akrylowe również się sprawdzą. Pozostaje jeszcze kwestia sposobu rozprowadzania koloru. Idealnym rozwiązaniem są farby w sprayu, choć są droższe od tradycyjnych. Jeśli decydujemy się na zwykły sposób aplikacji, warto zaopatrzyć się w dobry wałek z gąbki, gdyż najlepiej rozprowadzi on kolor docierając do wszelkich szczelin. Malując meble z okleiny trzeba wziąć pod uwagę fakt, że do pełnego krycia będą potrzebne co najmniej 2-3 warstwy farby. Jednak lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą.

Przygotowanie podkładu

Przygotowanie mebli do malowania jest kluczowym etapem obróbki, ponieważ od odpowiedniego szlifowania i zmatowienia zależy, czy farba porządnie przyklei się do podłoża. Najpierw należy pozbyć się wierzchniej warstwy koloru za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Powinno się to robić delikatnie i równomiernie. Następnie należy przemyć meble wodą z detergentem. Ostatni etap przygotowań to lekkie zmatowienie powierzchni i pozbycie się pyłu. Na takim gruncie farba utrzyma się zdecydowanie dłużej.

Zobacz też:  Zestaw mebli kuchennych - jaki wybrać?
Zabezpieczenie powierzchni

Pomalowane powierzchnie dobrze jest porządnie zabezpieczyć, ale nie jest to warunek sine qua non. Zależy to od samego mebla, jego podatności na uszkodzenia i sposobu użytkowania. Na rynku można znaleźć lakiery o wykończeniu z połyskiem lub takie, które dadzą efekt matu. Jest więc w czym wybierać. A 1-2 warstwy lakieru na pewno przyczynią się do większej trwałości malowanej powierzchni.

Może Cię także zainteresować: