Meble kuchenne do małej kuchni

meble w małej kuchniKuchnie szczególnie w budownictwie z wielkiej płyty nie dają możliwości do rozwiązań z rozmachem. Każdy centymetr jest na wagę wygody. Projekt musi pomieścić wszystkie składowe, jednak na każdy element pozostaje, czasem o połowę miejsca mniej.

Najrozsądniejszym rozwiązaniem dla skąpego metrażu jest otwarcie kuchni na jadalnię lub ewentualnie na salon. Usuniecie przegrody budowlanej, dzielącej kuchnie z łączonym pomieszczeniem spowoduje, że nie będziemy musieli oszczędzać na głębokości szafek i upychać wszystkich sprzętów w miejscach nie zawsze praktycznych. Granicę kuchni można wytyczyć, ograniczając ją wyspą, poprzez którą można podawać gotowe potrawy i drinki.

Jeśli natomiast nie możemy zrezygnować z żadnej ściany ograniczającej przestrzeń kuchni, zaplanujmy wszystko tak, by nie doprowadzić do sytuacji, w której umyte naczynia ze zlewu będziemy odkładać na suszarkę ponad kuchenką, na której stoi rozgrzana patelnia.

Projektując meble kuchenne do małej kuchni, pamiętajmy, że przejście pomiędzy ciągami szafek musi mieć co najmniej sto dwadzieścia centymetrów, aby schylając się do niższych półek nie ćwiczyć jogi. Jeżeli pomieszczenie jest wąskie, meble muszą stać po jednej stronie lub w kształcie litery L.

Zabudowa szafek musi być zwarta i zajmować powierzchnię ścian maksymalnie od podłogi po sufit. Warto pomyśleć też o przeanalizowaniu wyposażenia kuchni, pozostawiając rzeczy niezbędnych. Inne, bez których można się obejść, lepiej schować do lamusa.

Sprytne rozwiązania, jak choćby składany stolik zamontowany na ścianie, będą na miejscu. Organizacja w szafkach musi być priorytetem. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż półki będą wysuwane kosze lub szuflady z dużą ilością przegródek i pojemników.