Jak odnowić stare meble kuchenne?

Wymiana mebli w kuchni jest kosztowną inwestycją. Jednak nie trzeba wydawać majątku, aby polepszyć wygląd mebli kuchennych lub zmienić np. ich kolor.

Jak odnowić stare meble kuchenne?

Jak odnowić stare meble kuchenne?Na samym początku należy wziąć pod uwagę fakt, z jakiego materiału zostały wykonane. Obecnie większość mebli wykonywana jest z płyty wiórowej. Wiele starych mebli kuchennych jednak została wykonana z drewna. Przegląd generalny szafek daje możliwość sprawdzenia, co należy zrobić, aby polepszyć wygląd kuchni. Niewielkie usterki można naprawić, a zużyte elementy wymienić.

Jeżeli w kuchni znajdują się meble drewniane, zazwyczaj ich fronty zostały pomalowane farbą lub polakierowane. Przed rozpoczęciem prac należy odkręcić uchwyty lub też całe drzwiczki. Wykorzystując watę stalową można zetrzeć farbę bez niepotrzebnego zarysowania drewna (jak w przypadku papieru ściernego). Po starciu farby należy użyć rozcieńczalnika uniwersalnego i przetrzeć nim szafkę w celu oczyszczenia jej z resztek. Kolejnym krokiem jest malowanie. Można wykorzystać zwykłą farbę akrylową, która pozwoli nadać meblom unikalny kolor. Możliwe jest również wykorzystanie lakierobejcy w celu podkreślenia koloru drewna.

Czasami w drewnie po latach użytkowania występują ubytki. Możliwe jest ich wypełnienie szpachlą do drewna. Jeżeli były pokryte fornirem, można go usunąć, a następnie nałożyć nowy.

Szafki z płyty wiórowej zazwyczaj po kilku latach użytkowania są poprzecierane, a zastosowana okleina może odchodzić od powierzchni. Tym samym, w tym przypadku zmiana będzie polegać na wymianie okleiny. W marketach budowlanych można znaleźć wiele rodzajów oklein w różnych kolorach. Zgodnie z własnym gustem można dobrać odpowiedni rodzaj. Wymiana okleiny pozwoli na znaczną zmianę wyglądu kuchni. Jeżeli korpusy szafek są w dobrym stanie, można wymienić jedynie fronty.

Odnawianie starych mebli kuchennych nie musi odbywać się tylko przez poprawę ich wyglądu. Warto zainwestować w nowe systemy otwierania czy też wysuwania szuflad. Stare konstrukcje szuflad otwierają się dość ciężko, dlatego warto pomyśleć o ich unowocześnieniu przez zastosowanie konstrukcji z szynami do starych frontów meblowych. Możliwe jest również zastosowanie rozwiązania typu “cargo” wewnątrz wysokich i wąskich szafek.