Jak odnowić starą szafę?

Renowacja starej szafy to doskonała propozycja dla wszystkich tych osób, które nie mają odpowiednich funduszy na zakup nowych mebli. Co ciekawe odnowiona stara szafa doskonale sprawdzi się zarówno w klasycznych, jak i w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo jak odnowić starą szafę, aby nadać wnętrzu nowy charakter i co najważniejsze, aby idealnie podkreślić nasz gust.

odnawianie szafyJak odnowić starą szafę ?

Aby odnowić starą szafę w pierwszej kolejności należy skupić się na dokładnym usunięciu starego lakieru i starej farby. Oczywiście im więcej warstw tym więcej pracy, jednak przy pomocy porządnej szlifierki do drewna poradzimy sobie nawet z najbardziej skomplikowaną szafą. Pamiętać należy o tym, że szlifowanie powoduje pylenie, dlatego też najlepiej wykonywać pracę na wolnym powietrzu. Ciekawym rozwiązaniem jest również skorzystanie ze specjalnej opalarki do drewna. Efekty wizualne są bardzo ciekawe, ale niestety przy pracy opalarki wydziela się bardzo nieprzyjemny zapach podgrzanej farby i lakieru.

Wygładzanie powierzchni i szpachlowanie ubytków

Jeżeli skorzystaliśmy z pomocy profesjonalnej szlifierki do drewna, to problem z wygładzaniem powierzchni mamy praktycznie z głowy. Jeżeli korzystaliśmy z kolei z opalarki, to cała powierzchnię należy dokładnie wyrównać papierem ściernym. Jeżeli nasza stara szafa ma ubytki, to należy skorzystać z specjalnej szpachli do drewna. Ubytki należy wypełnić równomiernie szpachlą i poczekać aż wyschnie. Następnie przy pomocy papieru ściernego należy ubytki szlifować tak, aby nie było widać żadnych różnic pomiędzy ubytkami, a naturalną powierzchnia starej szafy.

Malowanie szafy

Na sam koniec pozostaje oczywiście malowanie szafy. Profesjonaliści zalecają malowanie wałkiem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z pomocy zwykłego pędzla. Jeżeli chodzi o farbę to największym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach cieszą się emalie. Jeżeli korzystamy z pędzla, to pamiętać należy o tym, aby farba nie była zbyt gęsta, ponieważ mogą powstawać widoczne ślady po malowaniu.