Jak postarzyć meble?

Jak postarzyć mebleCzęsto przy zakupie mebli okazuje się, że ich kształt i wymiary są idealne i zbieżne z gustem kupującego. Kolor mebla jednak okazuje się zupełnie niedopasowany do preferencji. Wygląd mebli można zmieniać w dowolny sposób. Często stosuje się techniki postarzania mebli, w celu nadania im unikalnego charakteru. Wnętrze, w którym znajduje się dany mebel posiada wówczas specyficzny i niepowtarzalny klimat.

Postarzane meble najczęściej są bielone i wykonywane są na nich przecierki, które mają na celu uwidocznić warstwy farb znajdujące się pod powłoką wierzchnią.

Mebel, który chce się postarzyć, należy najpierw umyć, w celu usunięcia zabrudzeń powstałych w wyniku zakurzenia czy też tłuszczu. W tym przypadku dobrze sprawdza się zastosowanie płynu do mycia naczyń oraz delikatnej mokrej ścierki. Cały mebel warto również zmatowić za pomocą papieru ściernego.

Wszystkie miejsca, które zamierza się przecierać, należy pomalować np. rozwodnioną brązową farbą. Są to zazwyczaj krawędzie i listwy ozdobne. Aby efekt przecierania był jak najlepszy, należy również wykonać woskowanie. W tym celu elementy wcześniej pomalowane można posmarować świeczką. Wosk uniemożliwi kolejnym warstwom farby stworzenie powłoki malarskiej w miejscach przeznaczonych do ścierania.

Kolejnym i najbardziej pracochłonnym etapem pracy jest malowanie mebla. Powinno się nanosić warstwy kolejno, po wcześniejszym wyschnięciu poprzedniej warstwy. Tym samym, może to być proces czasochłonny, z uwagi na długi czas schnięcia.

Jeżeli mebel posiada dużo elementów ozdobnych, wówczas malowanie może zająć długi czas. Pierwszą warstwę należy wykonać cienkim pędzlem, pozwalającym na dotarcie do wszystkich ciężko dostępnych miejsc. Kolejne warstwy można już pomalować grubym pędzlem lub wałkiem.

Gdy mebel będzie już mieć jednolity kolor i dobrze wyschnie, należy rozpocząć usuwanie nadmiaru farby z miejsc, w których ma zostać wykonywane ścieranie. Można to wykonać za pomocą małego nożyka, który pozwoli na dotarcie do wielu ciężej dostępnych miejsc. Nie należy dociskać nożyka zbyt mocno, aby nie uszkodzić głębszych warstw mebla.

Na zakończenie wykonywania postarzania mebli, należy przetrzeć całość papierem ściernym. Pozwoli to na nadanie meblowi gładkości, a zeskrobywana farba nie będzie odstawała w żadnym miejscu. Mebel można zabezpieczyć również lakierem.