Optyczne powiększenie wnętrza. Jednym z podstawowych problemów, z jakimi spotykamy się podczas urządzania domu lub mieszkania, jest brak odpowiedniej przestrzeni w pomieszczeniach. Chcemy by były one funkcjonalne, dlatego wyposażamy je w niezbędne meble i akcesoria. Nie zawsze idzie to jednak w parze z odpowiednim wyglądem i estetyką pomieszczenia, które może sprawiać wrażenie ciasnego i zagraconego. Istnieją jednak skuteczne triki na optyczne powiększenie wnętrza. Jak urządzić małe mieszkanie 35 m? Propozycje na tanie i piękne meble.
Zobacz pełną ofertę na nasze KANAPY, NAROŻNIKI, STOŁY i MEBLE KUCHENNE
Oświetlenie wnętrza i jasne kolory ścian
Kluczową sprawą przy urządzaniu niewielkiego pomieszczenia jest jest jego oświetlenie. Dlatego warto jest w nim zamontować okna o odpowiedniej wielkości, z wąskimi ramami i o dużej powierzchni szyby. Optyczne powiększenie wnętrza – wpuszczenie większej wielkości światła do niewielkiego pomieszczenia sprawi, że wyda się ono optycznie większe. Istotna jest także kwestia odpowiedniego osłonięcia okien. Nie powinno się do tego celu używać rolet lub zasłon o ciemnych kolorach. Idealne sprawdzą się natomiast w tej kwestii lekkie i zwiewne białe firanki. Dodatkowo, dobrym pomysłem jest również rozważenie zastosowania luster na przeciwległych ścianach, aby dodatkowo odbijały światło i stworzyły wrażenie większej przestrzeni. Kolory do salonu – 5 propozycji, które Cię zachwycą
Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu optycznego powiększenia wnętrza, warto jest zwrócić uwagę na zachowaną w nim kolorystykę.
Tutaj także należy unikać stosowania ciemnych barw. Najlepiej, jeśli chodzi o podłogę, drzwi, a także meble i inne wyposażenie, sprawdzi się biel. Jeśli nie lubimy białego koloru, wnętrze optycznie może powiększyć także kolor beżowy lub popielaty. Ważne jest przy tym zachowanie minimalizmu w kwestii liczby stosowanych w pomieszczeniu kolorów.
Polecamy: Nieustawne mieszkanie – jak rozwiązać taki problem? 30 propozycji na praktyczne meble.
Zastosowanie luster
Optyczne powiększenie wnętrza – doskonałym pomysłem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie w nim luster. Lustra już dawno przestały być wyłącznie domeną łazienek. Postawione lub powieszone na ścianie pokoju, odbijają w swojej tafli wnętrze sprawiając, że wydaje się być ono większe. Szczególnie warto jest takie lustro postawić nieopodal okna. Dzięki temu będzie ono odbijać to, co jest na zewnątrz. Aranzacja kuchni z salonem – 20 gotowych zestawów na umeblowanie w atrakcyjnych cenach.
Wybór odpowiednich mebli
Jeśli chodzi o meble w małym pomieszczeniu oprócz dostosowania ich kolorystyki do ścian (powinny mieć zbliżony, jasny kolor) oraz zastosowania w nich przeszkleń i luster, warto jest zwrócić uwagę także na ich funkcjonalność. W szczególności, w miarę możliwości, zamiast stosować meblościanki, warto jest zdecydować się na odkryte, wiszące półki. Jeśli będziemy potrzebować mimo wszystko większe szafy, warto zwrócić uwagę na to, by były one lekkich konstrukcji i by panował na nich ład.
W tym celu cięższe pod względem wizualnym przedmioty należy umieścić na dolnych półkach.
Warto także postawić na meble mobilne, szczególnie te na kółkach lub składane. Mogą być one w każdej chwili przesunięte lub złożone, co jest niezwykle ważne w sytuacji, w której będziemy potrzebować w pomieszczeniu większej przestrzeni np. ze względu na wizytę gości.
Może Cię zainspirować: Ekskluzywne mieszkanie na każdą kieszeń w 3 krokach
W dzisiejszym świecie, gdzie przestrzeń w mieszkaniach i domach często jest ograniczona, poszukiwanie sposobów na optyczne powiększenie wnętrza stało się priorytetem dla wielu. W poprzednich częściach tego artykułu omówiliśmy już wiele kreatywnych technik, takich jak zastosowanie jasnych kolorów, lusterek czy optymalnego oświetlenia. Teraz przyjrzymy się dwóm dodatkowym, równie fascynującym aspektom, które mogą zdziałać cuda dla przestrzeni w twoim domu.
Po pierwsze, warto zastanowić się nad meblami wielofunkcyjnymi.
Współczesny design oferuje nam niesamowite rozwiązania, gdzie jeden mebel pełni kilka różnych ról. Rozkładana sofa, która może stać się wygodnym łóżkiem dla gości, stół z opcją rozsuwania czy półki, które można zamontować na ścianie w różnych konfiguracjach – to tylko niektóre z przykładów. Dzięki takim meblom można zaoszczędzić cenną przestrzeń i jednocześnie zachować komfort i funkcjonalność.
Polecamy nasz poradnik: 5 tricków jak ożywić wnętrze salonu za pomocą roślin
Drugim kluczowym elementem, który wpływa na optyczne powiększenie wnętrza, jest dbałość o porządek.
Minimalizm to tutaj hasło przewodnie. Regularne sprzątanie, przechowywanie rzeczy w szafkach i szufladach oraz unikanie zbędnych ozdób czy elementów dekoracyjnych sprawiają, że przestrzeń wydaje się większa i bardziej uporządkowana. Dodatkowo, zastosowanie dużych lusterek w strategicznych miejscach optycznie podwaja przestrzeń, tworząc iluzję niekończącego się wnętrza.
Podsumowując, osiągnięcie optycznego powiększenia wnętrza to nie tylko kwestia wyboru odpowiednich kolorów czy rozświetlenia.
Meble wielofunkcyjne oraz utrzymanie porządku i minimalizmu w aranżacji wnętrza mają ogromny wpływ na optyczne wrażenie przestrzeni. Kombinując te różnorodne techniki, możemy stworzyć miejsce, które nie tylko zachwyci swoim designem, ale także sprawi, że każde pomieszczenie będzie się wydawało większe i bardziej przyjazne. Pamiętajmy, że optyczne powiększenie wnętrza to sztuka balansu między funkcjonalnością a estetyką, którą warto opanować, by cieszyć się komfortem każdego metra kwadratowego naszego domu.
Zobacz koniecznie: Wymarzone mieszkanie – jak samemu zaprojektować w mniej, niż 60 minut?