Kolory do salonu

Kolory do salonu

Salon to najczęściej serce domu – to w nim przebywamy przez najdłuższą część naszego aktywnego dnia, tutaj przyjmujemy gości, jak również odpoczywamy. Kolor jego ścian będzie miał niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie każdego dnia. Jakie więc wybrać kolory do salonu, by czerpać z tego jak najwięcej korzyści?

Kolory do salonu – nasze potrzeby

Na początek zastanów się, w jaki sposób najczęściej korzystasz z tego pomieszczenia. W której części dnia spędzasz w nim najwięcej czasu? Ważne jest również oświetlenie naturalne, a co za tym idzie wielkość i rozmieszczenie okien.

Kolor ścian powinien być dopasowany również do ogólnego stylu, jaki panuje w całym domu. W zależności od tego, czy jest to styl skandynawski, klasyczny czy nowoczesny, dobierzemy inne kolory do salonu.

Kolory do salonu – możliwości połączeń kolorów

Obecnie bardzo modne jest połączenie różnych odcieni tego samego koloru na różnych ścianach. Bardzo ciekawy efekt uzyskamy, malując trzy ściany na jednakowy, stonowany kolor, a czwartą w intensywnym odcieniu. W roli kolorowej odmiany bardzo dobrze sprawdzą się ceglaste odmiany czerwieni, jak również kolor fioletowy czy szary. Barwnym akcentem można zaznaczyć jakiś fragment ściany, na przykład wnękę na telewizor.

Jasne kolory do przestronnego salonu

Decydując się na jeden kolor farby w całym salonie, należy pamiętać, że aby dodać mu przestronności należy wybierać jasne odcienie, na przykład białe i kremowe. Ciekawy efekt można uzyskać, łącząc farby o różnym stopniu połysku na różnych ścianach. Bardzo dobrze wyglądają również matowe ściany obok drewnianych elementów pomalowanych połyskującą farbą.

Stonowane kolory do przytulnego salonu

Chcąc uzyskać nieco więcej przytulności w salonie, można pokusić się o wybór nieco ciemniejszych, aczkolwiek stonowanych odcieni. Godne polecenia są tutaj ciepłe barwy, na przykład odcienie żółci, brązu lub pomarańczu. Należy pamiętać, że ciemniejsze barwy optycznie zmniejszą salon, warto więc stosować je rozważnie, w miejscach, gdzie jest dużo dobrze oświetlonej przestrzeni.

Zobacz też:  Kanapy do salonu - jak wybrać idealną kanapę?

Kolor salonu a samopoczucie

Kolory mają wpływ na nasze samopoczucie. Jasne, neutralne kolory, takie jak odcienie bieli i szarości łagodzą emocje oraz przynoszą spokój i ukojenie. Odcienie niebieskiego nadają pomieszczeniu lekkości i świeżości, pomagają w skupieniu i podejmowaniu decyzji. Z kolei czerwień sprzyja pobudzeniu oraz wyzwala dodatkowe pokłady energii. Z kolei kolor fioletowy jest połączeniem dwóch wymienionych wyżej kolorów, więc w zależności od balansu pomiędzy nimi może działać zarówno pobudzająco, jak i relaksująco.

Może Cię także zainteresować: