Jak czyścić meble tapicerowane?

narożnik tapicerowanyMeble tapicerowane należą do jednych z najpopularniejszych na rynku meblarskim i dekoratorskim. Jednakże takie meble sprawiają wiele problemów posiadaczom – trzeba je regularnie czyścić, w dodatku ich czyszczenie wymaga sporo cierpliwości i umiejętności. W szczególności wiele problemów przysparzają modne ostatnio meble o białym zabarwieniu. Łatwo o plamy, które są widoczne i szpecą mocno cały wystrój wnętrza, wszak meble, które są brudne, sprawiają, że całe wnętrze wygląda na niechlujne i zaniedbane. Dlatego należy jak najszybciej dowiedzieć się jak czyścić meble tapicerowane?, aby cała operacja była sprawnie przeprowadzona.
Poza tym, meble tapicerowane to meble, które nie lubią wilgoci. Dlatego pomieszczenia, w których jest problem grzyba i pleśni nie są dobrym miejscem do przechowywania tapicerowanych mebli. Bardzo szybko takie meble mogą zbutwieć i po prostu się zniszczyć.

Aby zachować ostrożność, należy zrobić próbę tego jak chemia zadziała na nasze meble. W tym celu należy na ukryte elementy mebla nanieść trochę nowego środka chemicznego i odczekać sprawdzając reakcję materiału. Wówczas będziemy mieli szansę sprawdzić, czy materiał nie odbarwia się oraz czy nie zmienia swojej struktury.

W sklepach znajdziemy prawdziwą mnogość środków do czyszczenia mebli tapicerowanych. Mamy do wyboru pianki, mleczka, spreje, a także rozmaite płyny, dzięki którym meble można szybko doprowadzić do porządku, jak i zabezpieczyć przed powstawaniem na ich powierzchni brudu w przyszłości.
Przebierając w gamie specyfików dostosowanych do czyszczenia mebli tapicerowanych, powinniśmy dostosować określony środek do rodzaju nawierzchni, którą będziemy nim traktować.

Kiedy mamy już odpowiednie środki do czyszczenia mebli tapicerowanych, koniecznie przeczytajmy etykietę i zalecenia dotyczące użytkowania takich mebli. Nawet najlepsze środki, jeśli nie będą odpowiednio używane, mogą doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Zwykle środki do czyszczenia tapicerek na meblach trzeba nanieść ściereczką na plamę i zostawić do wyschnięcia. Tak jest w przypadku, gdy mamy do czynienia z miejscowymi mocnymi zabrudzeniami. Jeśli jednak chcemy odświeżyć meble w całości, koniecznie trzeba użyć na początku odkurzacza,  a następnie szczotki nasączonej specyfikiem do czyszczenia mebli tapicerowanych.
Niestety czeka nas tutaj dużo prób. Meble tapicerowane mogą być naprawdę różne i w różnym tempie mogą dochodzić do stanu czystości.

Roztwór amoniaku z wodą

Poza specyfikami chemicznymi, przeznaczonymi do czyszczenia mebli tapicerowanych, możemy użyć środków zrobionych samodzielnie, w domowych pieleszach. Doskonale ku temu nadają się na przykład roztworu amoniaku. Amoniak można znaleźć niemal w każdej aptece. Jedną łyżkę stołową amoniaku rozpuszczamy w jednym litrze chłodnej wody. Jest to roztwór doskonały do czyszczenia mebli włoskich, czyli takich, które mają pokrycia z weluru lub aksamitu. Czyszcząc wspomniany welur lub aksamit uważajmy, aby nie pocierać tkanin pod włos – szybko stracą one swoją sprężystość i idącą za tym urodę. Po tym jak wetrzemy w materiał roztwór amoniaku, należy odczekać kilka minut, a następnie wyczyścić wszystko szczoteczką z miękkim włosiem. Następnie należy wszystko wysuszyć suszarką, ale bez używania gorącego strumienia.