Plama na kanapie – jak wyczyścić?

Plama na kanapie

Kanapa, sofa, narożnik to nieodłączne wyposażenie naszego salonu. Prawdopodobnie jest to najbardziej użytkowany mebel w całym domu, mieszkaniu. Zabrudzenia są zatem nie do uniknięcia.

W jaki sposób szybko możemy pozbyć się uciążliwej plamy na kanapie?

Zazwyczaj kanapy w salonie służą nam 10 lat. Nieatrakcyjna plama na tapicerce, która rzuca się w oczy może oszpecić nawet najładniejszy mebel. Dlatego tak istotne jest, aby w miarę możliwości jak najszybciej się jej pozbyć. Więc w jaki sposób możemy ją szybko usunąć?

Zacznijmy od początku. Domowe usuwanie plam zawsze wiąże się z ryzykiem pogorszenia już zabrudzonego mebla. Próba samodzielnego usunięcia plamy będzie się więc wiązać z pewnym ryzykiem. Przy starszych kanapach i narożnikach nie powinniśmy podejmować żadnych działań, gdyż naturalnym stanem rzeczy jest lekkie przybrudzenie na całej powierzchni (codzienne siadanie, opadający kurz). Usuwając skutecznie plamę w jednym miejscu pozostanie na tkaninie różnica zabrudzeń, która może okazać się pogorszeniem pierwotnego stanu.

Czym wyczyścić kanapę?

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się plamy z kanapy jest posypanie zabrudzonego miejsca mąką ziemniaczaną lub też talkiem. Jest to idealny sposób na pozbycie się w szczególności tłustych zabrudzeń. Jeżeli jest to plama dość świeża, z pewnością wspomniany sposób wystarczy. Jednak jeśli takie zabrudzenie odkryliśmy po długim czasie, musimy użyć bardziej agresywnych środków. Doskonałym rozwiązaniem w tym przypadku będzie między innymi alkohol lub też rozpuszczalnik. Kolejno efekt może być jeszcze lepszy jeżeli użyjemy specjalnego środka do prania tapicerki. Jednakże powinniśmy uważać, aby mocny alkohol nie odbarwił naszej kanapy.

Jak usunąć plamy z kawy?

Na naszych kompletach wypoczynkowych bardzo często rozlana jest także kawa. Najlepszym sposobem na pozbycie się takich plam jest wykonanie 5% lub też 10% roztworu z kwasku cytrynowego. Z pewnością po nałożeniu wspomnianego roztworu na zabrudzoną kanapę plama będzie tylko przykrym wspomnieniem. Uporczywe plamy z kanapy możemy także spróbować usunąć za pomocą mleka lub też gliceryny, a także pasty do zębów. Domowych sposobów jest bardzo wiele. Warto pamiętać, iż jeżeli jeszcze dodatkowo zastosujemy środek do czyszczenia tapicerek, efekt może być oszałamiający.

Zobacz też:  Narożnik ze skóry naturalnej – ekskluzywnie i ponadczasowo

Warto pamiętać, iż jeżeli nasza plama na kanapie za pomocą delikatnych detergentów nie chce zejść, wcale nie musimy kupować drogich środków chemicznych. Istnieje bardzo wiele domowych metod, za pomocą których bardzo szybko pozbędziemy się uporczywych plam z naszego kompletu wypoczynkowego.

A jak zrobić to profesjonalnie?

A jeśli nie chcecie ryzykować z czyszczeniem mebli we własnym zakresie to mamy dla Was jeszcze jedną radę – zadzwońcie po profesjonalną firmę zajmującą się praniem tapicerek. To zazwyczaj przeszkolone osoby w zakresie usuwania trudnych zabrudzeń. Żadna domowa metod nie zastąpi odkurzacza piorącego (odkurzacz ekstrakcyjny) i dedykowanych środków piorących do określonych zabrudzeń. Po takim praniu cały mebel zostanie wyczyszczony i odświeżony, pozbędziemy się jednocześnie roztoczy i wszelkich alergenów.

I ostatnie, a może i najbardziej oczywiste rozwiązanie – jeśli zabrudzona kanapa jest już wysłużona, to nadszedł czas na zmiany. Kupmy nowy mebel – kanapę, a może modne w ostatnich latach narożniki z funkcją spania. Odświeżenie salonu ucieszy na pewno zarówno domowników, jak i przyjaciół.

 

 

Może Cię także zainteresować: