Jak wyprać dywan?

Jak wyprać dywan?

Dywan to bez wątpienia popularna ozdoba – czy w salonie, sypialni, czy pokoju dziecięcym. A co za tym idzie – trzeba o niego dbać i dokładać wszelkich starań, by zawsze był czysty i wyglądał jak najlepiej. Nie tylko wtedy, gdy pojawia się na nim brzydka plama lub inne zabrudzenie. Dziś udzielimy Wam kilku porad, jak wyprać dywan. I nie tylko wyprać, a ogólnie wyczyścić. Zapraszamy do dalszej lektury.

Sprzątaj regularnie

To najważniejszy sposób dbałości o dywan. O jakie sprzątanie chodzi? Nic prostszego. Odkurzaj go i usuwaj regularnie zanieczyszczenia – plamy i wszystkie inne. I to często – najlepiej co dwa, góra trzy dni. Dobrym pomysłem jest także trzepanie dywanu – mniej więcej raz na kilka tygodni.

Nie daj plamy – usuń ją

Czasem wystarczy skromne rodzinne przyjęcie lub nawet wieczór we dwoje, by dywan ucierpiał. Wino, herbata, kawa, czy masa tortowa – to wszystko szkodzi naszej ozdobie i zamienia piękny dywan w brudny, ohydny strzęp. Nie pozwól na to! Gdy plama powstanie, zneutralizuj ją od razu – na nic nie czekaj. Bo pozostawiona plama zaschnie i na zawsze oszpeci dywan. A tego przecież nie chcesz, prawda? Czym jednak wyczyścić taką plamę? Najlepiej starym, domowym sposobem – wodą z płynem do naczyń. Jeśli jednak to nie skutkuje, warto wówczas sięgnąć po bardziej radykalne środki – ocet i sodę oczyszczoną. Na widok tych specyfików nawet najgorsza plama ucieknie, gdzie pieprz rośnie.

Jak wyprać dywan?

Można to zrobić zarówno na sucho, jak i na mokro. Wszystko zależy od rodzaju zabrudzenia, faktury dywanu i Twoich preferencji. To też ważne. Żeby wyprać dywan na sucho, wystarczy zaopatrzyć się w jeden z licznych dostępnych środków do tego przeznaczonych i rozprowadzić go równomiernie po powierzchni dywanu, potem zaś zostawić na parę godzin i poodkurzać. Zamiast jednak kupować rozliczne chemikalia, sięgnij po sodę oczyszczoną. To najlepszy domowy środek, którym można wyprać dywan na sucho. Jak to się jednak robi na mokro? Odkurz swój dywan – to po pierwsze. Potem namocz miejsca najbardziej zabrudzone. A następnie? Pierz. Woda, płyn do prania dywanów i szczoteczka – tego potrzebujesz. Upierz dywan wodą z płynem, używając przy tym szczotki. Nadmiar wody usuń ręcznikiem, a uprany dywan pozostaw do wyschnięcia. I po wszystkim – jeszcze raz – odkurz go. Ot i cała filozofia. Teraz już wiesz, jak wyprać dywan!

Zobacz też:  Aranżacje przedpokoju wąskiego
Może Cię także zainteresować: