Jak utrzymać porządek w domu?

Jak utrzymać porządek w domu?

Sposoby na utrzymywanie porządku w domu

Istnieje kilka prostych tricków, które pozwolą nam stale cieszyć się w uporządkowanym mieszkaniem. O tym, jak ważne jest utrzymywanie porządku w mieszkaniu świadczą liczne badania wokół depresji: ludzie, którzy posiadają czyste i przytulne mieszkania, wolne od chaosu, czują się po prostu lepiej. Zagracone i cały czas brudne mieszkanie przytłacza psychicznie.

Regularność kluczem do sukcesu

Jak stworzyć sobie takie warunki? Czy są jakieś uniwersalne sposoby na utrzymywanie porządku w domu? Oczywiście, że są i nie wymagają kilkugodzinnego spędzania czasu na sprzątaniu w każdy weekend. Kluczem do sukcesu jest regularność. Codziennie starajmy się skupić na kilku prostych czynnościach, które w pierwszej kolejności pozwalają nam usunąć największy bałagan. Przygotujmy sobie na przykład kosz na brudną bieliznę i ubrania w naszej sypialni, jeśli to tam znajduje się legendarny fotel, na który odkładamy wszystkie ubrania.

Uporządkowanie ubrań

Jeśli walczymy z bałaganem w szafkach z ubraniami, przestańmy starać się układać te ubrania. Kupmy stelaż i wieszajmy wszystko: nawet podkoszulki bawełniane do pracy w piwnicy. Jeśli nie jesteśmy w stanie rano odnajdować rajstop i robimy przy tym bałagan w całym mieszkaniu, wrzućmy wszystkie do jednej szuflady i ustalmy, że jest to szuflada przystosowana tylko i wyłącznie do przechowywania rajstop. Zasada przeznaczania jednej półki, szafki lub szuflady na jeden rodzaj rzeczy pozwoli nam oszczędzić sobie stresu, złego samopoczucia i czasu poświęconego na poszukiwania w każdej dziedzinie. Jest to dobra odpowiedź na pytanie, jak utrzymać porządek w domu. Jeśli za każdym razem rzucamy klucze, gdzie popadnie, przygotujmy na nie specjalne miejsce w domu i ustalmy z domownikami, że inne miejsca będą od dziś nieprawidłowe dla kluczy.

Walka z zabrudzeniami

Walka z bałaganem to jedno, a drugie to walka z zabrudzeniami. Aby zachować na co dzień wrażenie czystości mieszkania, wystarczy najczęściej przecierać wieczorem podłogę. Można to robić również na szybko przed wyjściem do pracy. Sami zdziwimy się, jak wyczyszczenie samej podłogi może poprawić wygląd całego mieszkania. Gdy wystarcza nam czasu, możemy to samo zrobić z blatami: w kuchni, na stole w salonie lub na szafce przy wejściu. Wyczyszczenie blatów to kilka ruchów ręką. Niepotrzebne są do tego specjalne detergenty. Wystarczy mokra szmatka.

Zobacz też:  Modne i eleganckie narożniki na wysokich nóżkach
Podsumowanie

Podsumowując więc, regularne i pobieżne wycieranie podłogi i widocznych dużych powierzchni blatów może sprawić, że w domu będzie się mieszkało znacznie przyjemniej, a jednocześnie te czynności nie wymagają zbierania się do generalnych porządków na co dzień.
Inny sposób na utrzymywanie względnego ładu w mieszkaniu to robienie niektórych czynności czyszczących w tak zwanym międzyczasie. Może to być na przykład przecieranie powierzchni lustra szmatką polerującą w czasie, gdy myjemy zęby. Każdorazowe przetarcie zlewu po skorzystaniu z niego również nie generuje zbyt wielu problemów, a sprawia, że pod koniec tygodnia nasza łazienka nie będzie wyglądała jak publiczny szalet w okolicach parku.

Gdy nie mamy czasu na sprzątanie czasem warto zlecić ten nieprzyjemny obowiązek profesjonalnym firmom sprzątającym. Jedną z takich firm jest EKO BŁYSK ze Świecia, która obsługuje również takie miejscowości jak: Toruń, Bydgoszcz, Grudziądz, Chełmno.

Może Cię także zainteresować: