Jak zabezpieczyć meble przed zwierzętami?

Wiele osób ma w domu zwierzaka. Czworonożny pupil zwykle jest maskotką rodziny i jest przez nią uwielbiany. Niestety posiadanie psa czy kota nierzadko wiąże się także z dużą ilością sierści w całym domu oraz poogryzanymi meblami i kablami.

Oto nasze rady:

 1. Jak zabezpieczyć meble przed zwierzętami?
  Jak zabezpieczyć meble przed zwierzętami?

  Zdecyduj się na odpowiednią tapicerkę – obecnie w salonach meblowych coraz częściej pojawia się możliwość wyboru obicia odpornego na zabrudzenia, zarysowania (także te od pazurów), czy szybkie ścieranie. Warto zatem wydać trochę więcej pieniędzy, ponieważ wtedy meble na pewno posłużą nam dłużej.

 2. Regularnie czesz zwierzaki – najlepiej robić to codziennie, gdyż tylko w ten sposób można ograniczyć ilość sierści na wyposażeniu, i w mieszkaniu w ogóle. Dodatkowo warto trzymać rolkę czyszczącą do ubrań (dostępną w większości supermarketów) w każdym pomieszczeniu i możliwie najszybciej usuwać z mebli sierść pozostawioną przez pupila.
 3. Kolor obicia wybieraj z głową – mimo częstego wyczesywania sierści, na pewno i tak pojawi się ona na meblach, warto zatem zdecydować się na tapicerkę w kolorze choć trochę przypominającym umaszczenie pupila (przy czarnym psie, trudno będzie zachować czystość białego czy kremowego obicia).
 4. Zadbaj o pielęgnację mebli – regularne czyszczenie tapicerki przeznaczonymi do tego środkami oraz odkurzanie to absolutna konieczność, nie tylko dla posiadaczy czworonogów.
 5. Obcinaj zwierzęciu paznokcie – co jakiś czas należy obciąć czworonogowi paznokcie – samodzielnie lub u weterynarza. Będzie to z korzyścią dla jego wygody i dla wyglądu mebli, które dzięki temu nie będą podrapane.
 6. Zapewnij zwierzakowi rozrywkę – poza spacerami z psem, czy zabawami z kotem, niezbędne są zabawki dla czworonogów, którymi te chętnie się zajmą. Prawdopodobieństwo harców na meblach podczas dobrej zabawy spada do minimum. Dodatkowo właściciele kotów powinni zainwestować w drapak – wtedy pupil prawdopodobnie będzie drapał właśnie jego.
 7. Zainwestuj w osłonki na kable – kable warto zabezpieczyć ze względu na to, że pogryzione mogą doprowadzić nawet do zepsucia sprzętu, jednak przede wszystkim należy to zrobić ze względu na bezpieczeństwo zwierząt.