Aranżacja kuchni – jaką wybrać i jak zaplanować jej układ?

Pomysły na anrażację kuchni

Wiele osób uważa, że kuchnia jest sercem domu i nie ma w tym grama przesady. Dlatego trzeba odpowiednio zaplanować jej aranżację, aby odpowiadała naszym gustom, a jednocześnie była funkcjonalna. Aranżacja kuchni wymaga dobrego projektu.

Aranżacja kuchni – wybierz styl wnętrza

Kuchnia może być zaaranżowana w wielu stylach. Jeśli preferuje się bardziej tradycyjne rozwiązania i fornirowane i frezowane, tradycyjne szafki, w odcieniach brązów, warto zdecydować się na styl kolonialny bądź rustykalny. Jeśli preferuje się stylizowane, ale dość proste meble w jasnych odcieniach, warto wybrać styl prowansalski. Z kolei, gdy marzy nam się nowoczesna kuchnia można wybrać lakierowane szafki w stylu modernistycznym, czy też glamour bądź oryginalne drewniane z metalowymi wykończeniami w stylu industrialnym.

Aranżacja kuchni – ważny jest układ szafek

Kiedy już wybierze się określony styl aranżacji kuchni, konieczne jest zaplanowanie rozmieszczenia szafek oraz wymierzenie wszystkiego dokładnie. Trzeba wziąć pod uwagę to, gdzie znajdują się przyłącza gazu i wody, bo w tych miejscach znajdować się będą kuchenka i zlewozmywak. Poza tym można zdecydować się na wiele różnych układów. Jeśli pomieszczenie przeznaczone na kuchnię jest stosunkowo niewielkie warto wybrać kuchnię w zabudowie pod sufit na jednej ze ścian. W ten sposób można zaoszczędzić miejsce, a wielu producentów do swoich kolekcji oferuje również funkcjonalne niewielkie schodki, z których można korzystać w tego rodzaju kuchniach, aby z łatwością sięgać po to, co znajduje się na górnych półkach. Oczywiście to nie jedyna możliwość, gdyż można zdecydować się również na układ w literę L, który sprawdza się zarówno na mniejszej, jak i dużej przestrzeni. Do dużych kuchni można wybrać układ w literę U z wyspą kuchenną pośrodku. Wszystko trzeba oczywiście zaplanować już na etapie projektowania, zwłaszcza, jeśli elementem wyspy kuchennej nie jest jedynie blat, ale również zlewozmywak. To najpopularniejsze układy szafek kuchennych, które zapewniają największą ergonomię.

Zobacz też:  Jak wyprać dywan?

Aranżacja kuchni – jeden kolor czy multikolor?

Wybierając zestawy mebli kuchennych można zdecydować się na jednolitą kolorystykę i wyposażenie frontów dodatkowo w przeszklenia, albo zupełnie gładkie fronty połyskujące, dzięki pokryciu warstwą akrylową. Oczywiście to nie jedyne możliwości. Dla osób, które preferują kolorowe kuchnie jest możliwość wykonania dolnych i górnych frontów w innych kolorach, co dodaje aranżacji kuchni więcej finezji. Również w kwestiach materiałów można tworzyć różnorodne połączenia, np. matowe i połyskujące szafki bądź dolne lakierowane, a górne przeszklone. Ważne by dopasować do tego również kolor ścian, a także pozostałe dodatki, jeśli w kuchni znajduje się także blat z hokerami bądź stół z krzesłami. Spójne aranżacyjnie wnętrze prezentuje się niezwykle reprezentacyjnie, a odpowiednia, soczysta kolorystyka wzmaga apetyt.

Wybór aranżacji kuchni może być również dopasowany do salonu, jeśli tworzy się kuchnię otwartą na salon. Ważne by kuchnia zapewniała swobodę poruszania się i nie była aranżacyjnym miszmaszem.

Może Cię także zainteresować: