Kuchnia otwarta czy zamknięta?

Kuchnia otwarta czy zamknięta?Lista decyzji do podjęcia przed zakupem lub remontem kapitalnym mieszkania zazwyczaj jest spora. Na pewno u wielu osób na takiej liście znajdzie się kwesta kuchni – czy ma być otwarta czy zamknięta. Nie sposób jest jednoznacznie stwierdzić, które rozwiązanie jest lepsze, a które gorsze. Oba mają swoje zalety i wady. Jako że mieszkanie jest miejscem, gdzie dobrze czuć się muszą przede wszystkim domownicy, to ich preferencje należ wziąć w pierwszej kolejności pod uwagę.

Kuchnia otwarta czy zamknięta? Moda czy wygoda?

Otwarte kuchnie połączone z salonem to względna nowość w polskich realiach. W czasach PRL-u standardem były odrębne kuchnie, a droga z kuchni do pokoju dziennego zazwyczaj dosyć długa. Otwarte kuchnie pojawiły się wraz z rozwojem budownictwa w nowym stylu. Dlatego też uważane są za bardziej modne i stylowe. Mogą je wybrać więc osoby, które często mają gości i będą chciały pochwalić się nowoczesnym wnętrzem.

Zalety kuchni otwartej

Kuchnia otwarta będzie praktyczniejsza dla osób bezdzietnych, szczególnie takich, które wiele nie gotują. Zajmie ona przede wszystkim mniejszy metraż w mieszkaniu. Jest więc szczególnie polecana przy zakupie małego mieszkania. Stanowiąc niemalże jedną część z salonem krótsza będzie droga od kuchenki czy blatu kuchennego do stołu czy kanapy, na których się spożywa posiłek.

Kuchnia otwarta będzie też dobra dla osób, które mając gości w domu nie będą chciały ich opuszczać, aby udać się do kuchni. To również dobra okazja do zaproszenia ich do wspólnego gotowania. Trzeba jednakże pamiętać o jednym. Nawet przy dobrej wentylacji zapachy będzie czuć również poza aneksem kuchennym. Na widoku będzie również ewentualny nieporządek w postaci niepozmywanych naczyń

Zalety kuchni zamkniętej

Zaletą będzie na pewno to, że wszystko, co dzieje się w kuchni, pozostanie niejako “za zamkniętymi drzwiami”. Szczególnie chodzi o brudne naczynia i zapachy. To również lepsze rozwiązanie dla osób dużo gotujących, kiedy potrzeba do tych czynności dużo miejsca.

Urządzając kuchnię otwartą trzeba wziąć pod uwagę również wystrój pokoju dziennego. W przypadku kuchni zamkniętej ten problem nie istnieje i dlatego aranżacja będzie łatwiejsza.

Warto przed wyborem spróbować wybiec myślami w przyszłość, jak będzie wyglądać nasze życie i wtedy spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie “kuchnia otwarta czy zamknięta?”.