Fronty do mebli kuchennych – jak wybrać?

Fronty do mebli kuchennych
Fronty do mebli kuchennych

Meble kuchenne mają spełniać kilka, równie ważnych funkcji. Należą do nich przede wszystkim funkcjonalność, wygoda, jak i względy estetyczne. Powinny zarówno mieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia kuchennego, jak talerze, sztućce, zastawy itp., jak również, ładnie się prezentować i wprowadzać poczucie estetycznego ładu, dzięki, któremu będziemy się w naszej kuchni czuć komfortowo. Głównym elementem, który wpływa na estetykę naszej kuchni są fronty do mebli kuchennych, sprawdźmy ich dostępność.

Na co zwracać uwagę?

Najważniejszym aspektem przy doborze odpowiednich mebli kuchennych, jest rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane ich fronty. To, ten czynnik, wpływa zarówno na wygląd estetyczny, jak i odporność na działanie czynników zewnętrznych, tak ważnych w kuchni, w której meble narażone są na działanie pary, tłustych oparów, wysokich temperatur itp.

Płyta wiórowa laminowana

Stanowi najtańszy wariant frontów meblowych. Jest to powszechnie wykorzystywany materiał, którego użycie umożliwia zastosowanie trzech rodzajów zabezpieczenia kantów. Pierwszym z nich są obrzeża melaminowe. Powstają one z papieru impregnowanego. Zdecydowanie, stanowią najsłabszy rodzaj zabezpieczenia, gdyż są mało wytrzymałe na działanie czynników zewnętrznych, w tym głównie wilgoci i pary, których działanie powoduje ich szybkie odklejanie się. Zdecydowanie, nie sprawdzą się w przypadku mebli kuchennych. Inny rodzaj stanowi obrzeże wykonane z tworzywa sztucznego. Z wyglądu zewnętrznego przypominają poprzedni typ zabezpieczeń, jednak są o wiele bardziej grube i dzięki temu trwałe. Najbardziej odporne na wilgoć i parę są obrzeża aluminiowe. Zwiększają żywotność mebli, wpływając przy tym estetyczny ich wygląd.

Płyta MDF

O wiele bardziej trwałe i odporne na działanie różnych temperatur, jak i wody, są fronty wykonane na bazie płyt mdf. Tworzywo to, poza zwiększoną żywotnością, stwarza różnorodne możliwości modelowania kształtem drzwiczek. Mogą być oklejone folią PVC, lakierowane i przykryte okleiną naturalną. Najmniej trwałym sposobem ich koloryzacji, są folie, z których dosyć szybko schodzi intensywność barwy.

Lite drewno

Najbardziej trwałe i jednocześnie powszechnie uchodzące za najpiękniejsze formy frontów meblowych, są te, wykonane z drewna litego. W produkcji można wykorzystać rozmaite gatunki drewna, które określają strukturę, ułożenie słoi i odcień drzwiczek.