Salon z jadalnią w bloku – jak urządzić?

Salon z jadalnią w bloku

Nasze M zazwyczaj nie oferują wystarczająco przestronnej kuchni lub też nie dysponujemy osobnym pomieszczeniem dla urządzenia wygodnej jadalni. Najczęściej miejsce przeznaczone do wspólnych posiłków znajduje swoją przystań w salonie.

Urządzanie jadalni w części salonu jest zgodne z obecnymi trendami. Spożywanie posiłków to sposób na wspólne spędzanie czasu i ważny element towarzyskich spotkań.

Warto zastosować kilka rozwiązań, aby salon z jadalnią w bloku urządzić jako atrakcyjną strefę dzienną. Jeśli łączymy obie funkcje w jednym pomieszczeniu, należy dokonać wyboru – czy obie przestrzenie będą spójne pod względem stylu, czy też każdej nadamy odrębny charakter i podkreślimy ich odmienność. Ostatecznie zadbajmy, aby całość nie była ani zbyt monotonna, ani chaotyczna, lecz dawała poczucie harmonii.

W zależności od wielkości i kształtu pomieszczenia, te odmienne funkcjonalnie przestrzenie pozwalają się różnie zaaranżować. Jadalnię  można umieścić np. we wnęce, wyodrębnić innym rodzajem posadzki lub też oddzielić meblem, który odegra równocześnie rolę kredensu lub bufetu. Możemy w nim przechowywać zastawę, sztućce, szkło stołowe i obrusy.

Bez wątpienia jednak najważniejszym meblem w części jadalnej będzie stół wraz z kompletem krzeseł. Wielkość stołu dobierajmy odpowiednio do liczby domowników lub potrzeb naszego życia towarzyskiego. Mebel ten nie powinien być zbyt duży i ciężki, aby nie zdominował całego pomieszczenia. Optymalnym rozwiązaniem jest stół składany. Złożony zajmuje mało przestrzeni, natomiast po częściowym lub całkowitym rozłożeniu zapewni miejsca sporej liczbie osób. Jeśli stół jest kwadratowy lub prostokątny, można pomyśleć o dostawieniu jednej jego krawędzi do ściany. W małych pomieszczeniach pozwoli to na co dzień wygospodarować dodatkową przestrzeń.

Dobrym pomysłem jest także odpowiedni dobór oświetlenia dla obu stref. Nad stołem można zamontować wiszącą, efektowną lampę, natomiast do w części wypoczynkowej salonu wybrać lampy podłogowe lub stołowe. Znakomitym dopełnieniem będą również dobrze dobrane dodatki, którym zwiążą stylistycznie obie części.

Zobacz też:  Piękna boazeria – jak o nią zadbać?

Salon z jadalnią w bloku, mimo iż bardzo często muszą zmieścić się na małej powierzchni, może być atrakcyjny i pełen wygody.

Może Cię także zainteresować: