Jak urządzić pokój dzienny?

urządzanie salonu

Pokój dzienny bardzo często nazywany salonem jest miejscem, które jest najczęściej odwiedzane zarówno przed domowników, jak i przez gości. Pomieszczenie to jest bardzo charakterystyczne i stanowi centrum całego domu. Dlatego też, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy jego aranżacji.

Barwy

Barwy w pokoju dziennym powinny przede wszystkim sprzyjać wypoczynkowi. Dlatego też, powinny być one raczej stonowane, ciepłe a tym samym przyjemne dla oka. Warto więc korzystać z takich barw, jak odcienie bieli, beżu, delikatnego różu, czy szarości. Dobrym pomysłem mogą okazać się również zróżnicowane tapety.

Oświetlenie

Aranżacja pokoju dziennego powinna przede wszystkim polegać na doborze odpowiedniego oświetlenia. Z racji tego, że salon służy tak naprawdę do wszystkiego, to również oświetlenie powinno być zróżnicowane. Na pewno powinno znajdować się główne, bardzo jasne oświetlenie, dzięki któremu będzie można bez problemu się uczyć, albo pracować. Oprócz tego przyda się również oświetlenie dodatkowe, którego natężeniem i kolorystyką będzie można manipulować. W ten sposób światło będzie można dopasować idealnie do okazji.

Meble

Pokój dzienny powinien być przestronny, dlatego też aranżacje pokoju dziennego polegają na minimalizowaniu ilości mebli i ozdób. W miejscu takim powinno znajdować się bardzo wiele wolnej przestrzeni. Wtedy pokój wygląda nie tylko elegancko, ale na dodatek prosto jest się w nim poruszać. W ten sposób, jeśli zaprosi się do siebie wielu gości, to nie będzie problemu z ich pomieszczeniem. Nikt z pewnością nie lubi siedzieć w miejscu, gdzie zwyczajnie jest bardzo ciasno. Warto więc ograniczyć się do zakupu jednej, za to dużej szafy i zestawu wypoczynkowego w formie ogromnego stołu, kanapy i dopasowanych do niej foteli. Oczywiście opcja ta sprawdzi się w momencie, kiedy pomieszczenie jest naprawę bardzo duże. W ciasnych salonach powinno się raczej stawiać również na małe meble i stoły, które dodatkowo nie będą optycznie zmniejszać całego pomieszczenia.

Zobacz też:  Pokój ze skosem: urządź go po swojemu!
Może Cię także zainteresować: