Oświetlenie w domu – na co zwrócić uwagę

Oświetlenie w domu
Oświetlenie w domu

Odpowiednio dobrane oświetlenie wpływa na samopoczucie człowieka. Dobrze wybrane nie wymaga wytężania wzroku, co prowadzić może do chorób oczu. Rozmieszczenie lamp ma wpływ na charakter i styl wnętrza, sprzyja pracy oraz stwarza warunki idealne do odpoczynku i relaksu.

Wyróżnić światło ogólne, które dotyczy oświetlenia całego pomieszczenia oraz miejscowe (punktowe), które jest związane z jednym punktem, przedmiotem. W chwili obecnej na rynku najpopularniejsze są lampy żarowe i gazowe lampy wykładowcze.

Świetlówki (lampy fluorescencyjne) są chętnie stosowane w korytarzach i łazienkach. Zużywają stosunkowo niewiele energii i dają przy tym dużo światła. Nie mniejszą popularnością cieszą się halogeny. Są bardzo funkcjonalne – zużywają dużo mniej energii niż klasyczna żarówka. Dodatkowo ładnie się prezentują. Świetnie sprawdzają się zarówno w kuchni, jak i salonie czy łazience.

Modne w ostatnim czasie są LED-y. Używa się ich do oświetlania pomieszczeń oraz ogrodów czy pojazdów. Ich wadą jest stosunkowo wysoka cena, ale są trwałe, nie nagrzewają się i nie generują dużego zużycia prądu.

Najpopularniejsze są w tej chwili różne rodzaje lamp wiszących. Im większe jest pomieszczenie, tym więcej elementów mogą posiadać. Z mody nie wychodzą także kinkiety oraz lampy stołowe. Szczególnie istotną kwestią jest oświetlenie w pokoju dziecięcym. Dzieci w wieku szkolnym powinny posiadać lampki odpowiednio oświetlające ich miejsce do nauki. W pokoju starszych dzieci można zamontować ściemniacze, czyli oświetlenie regulowane.

Podczas rozmieszczania oświetlenia trzeba zwrócić uwagę na ułożenie i ilość gniazdek elektrycznych. Dodatkowo należy wyznaczyć miejsce na lampę na suficie. W większości pomieszczeń najlepiej sprawdza się lampa, która 90% kieruje ku dołowi. Warto pamiętać także, że świetlówki nie są dobrym rozwiązaniem w miejscach, w których często włącza się i wyłącza światło np. łazience lub na korytarzu. Każde włączenie,wyłączenie skraca bowiem jej żywotność.