Łóżko dla nastolatków

Łóżko dla nastolatków

Pokój dziecięcy można urządzić samodzielnie i według swojego gustu, ale jest to przywilej, z którego niestety nie uda się korzystać zbyt długo. W pewnym momencie cały pieczołowicie dobrany wystrój trzeba będzie zmienić, ponieważ zmienią się potrzeby pociechy i jej upodobania. W każdych zakupach do pokoju powinno uczestniczyć dziecko i wybierać to, co podoba się jemu, czy też jej. Rodzic musi jedynie sprawdzić, czy wybrane łóżko spełnia odpowiednie warunki, które zapewnią dziecku spokojny, regenerujący sen.

Wielkość łóżka

Istnieje niepisana zasada, że czym szersze łóżko, tym wygodniejsze – i faktycznie jest to prawda. Wybierając łóżko dla dziecka jest się ograniczonym jedynie wielkością pomieszczenia, w którym ma stać. Jeżeli jest możliwość zakupienia łóżka o szerokości 100 lub 120 cm należy z możliwości skorzystać. Nastolatek bardzo szybko osiągnie wzrost osoby dorosłej, dlatego nie należy się kierować jego aktualnym wzrostem – chyba, ze łóżko kupowane jest co roku.

Materac

Łóżko dla nastolatków, tak jak dla każdego innego domownika powinno być zaopatrzone w dobrze dobrany materac. Jego twardość i rodzaj wypełnienia powinny być dopasowane do wagi i wzrostu dziecka. Czy będzie to typ bonelowy, piankowy czy też lateksowy – warto zabrać dziecko do sklepu z materacami i dać mu przetestować kilka propozycji. Warto zainwestować w pokrowiec i dość wysoki materac, który zwiększy komfort podczas snu.

Dno łóżka

Jeżeli decyzja została podjęta i została zakupiona rama i indywidualnie dobrany materac należy jeszcze dokupić odpowiednie dno łóżka, które znacząco wpływa na właściwości zakupionego materaca. Jeżeli dno będzie płaskie i sztywne materac o małej grubości może w rezultacie być twardszy. Jeżeli materac ma przynajmniej 24 cm to nie powinno to stanowić większego problemu. W innym wypadku warto zdecydować się na elastyczne, wybrzuszone dno łóżka, które zwiększy sprężystość materaca i sprawi, że wszelkie jego właściwości zostaną zachowane.

Zobacz też:  Sypialnia skandynawska
Łóżko stałe czy rozkładane?

Ze względu na wielkość pokoju nastolatka lub jego gusta warto zastanowić się, czy dobrym pomysłem nie będzie rozkładany tapczan. Minęły już czasy, w których ten rodzaj mebla oznaczał niezbyt dużą wygodę – w tej chwili można wybrać rodzaj materaca, jaki jest w tapczanie, materiał tapicerowania, szerokość po rozłożeniu – wszystko zależy od potrzeb i wszystkie te potrzeby w dzisiejszych czasach można zaspokoić.

Może Cię także zainteresować: