Wnętrze w stylu Hamptons

styl Hamptons

Czym wyróżnia się styl Hamptons, w Polsce dopiero zyskujący popularność? Trudno określić go w kilku słowach, gdyż mieszają się w nim różne tendencje i cechy zaczerpnięte z innych stylów wnętrz. Jak urządzić wnętrze w tym stylu?

Początki stylu Hamptons

Nadmorskie, amerykańskie wille, będące wyważonym połączeniem luksusowych materiałów i harmonijnych kolorów, stały się inspiracją dla stworzenia całkowicie nowego stylu wnętrz. Letnie domy zamożnych nowojorczyków, położone na Long Island, zachwycają wygodą, elegancją i spokojnym charakterem. To wnętrza, w których można prawdziwie odpocząć! Nic dziwnego, że już od wielu lat są inspiracją projektantów wnętrz na całym świecie.

Cechy charakterystyczne

Wnętrza, które zapoczątkowały styl Hamptons, świetnie harmonizowały ze swoim nadmorskim otoczeniem i stanowiły jakby jego “przedłużenie”. Bliskość z naturą, zastosowanie wikliny, drewna i kamienia, a także jasne, stonowane kolory, kojarzące się z błękitną wodą i białym, nadmorskim piaskiem to charakterystyczne cechy tego stylu. Sprawiają one że każdy, kto przebywa we wnętrzu w stylu Hamptons, może odnieść wrażenie, że pojechał na wakacje nad morze. Takie właśnie było zamierzenie twórców tego stylu – stworzenie wnętrz, które pozwolą odpocząć od wielkomiejskiego życia, a jednocześnie są wciąż bardzo luksusowe i eleganckie.
Bardzo ważna w stylu Hamptons jest wygoda. Dlatego wszelkie meble wypoczynkowe, kanapy i fotele muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów. We wnętrzach nie powinno też zabraknąć miękkich dywanów i wielu poduszek.

Kolorystyka w stylu Hamptons

Styl Hamptons to przede wszystkim jasne barwy- dużo bieli, ale także błękit różne odcienie niebieskiego, brązy oraz szarości. Wnętrza powinny być harmonijne i bliskie naturze, dlatego czerpią inspirację z kolorów morza oraz plaży. Nie ma tutaj miejsca dla żywych, neonowych kolorów, tak często spotykanych w nowoczesnym stylu. Naturalne barwy pozwalają odpocząć od wypełnionego kolorami miasta.

Meble i dodatki

Urządzając wnętrze w tym stylu, należy bardzo ostrożnie dobierać wszystkie elementy i dekoracje. W stylu Hamptons każdy przedmiot powinien reprezentować najwyższą jakość, być starannie wykonany i dopasowany do wnętrza. Mile widziane są połyskujące powierzchnie, wykonane np. że szkła lub metalu. Warto też pomyśleć o zakupie mebli kolonialnych, oczywiście zachowanych w idealnym stanie!
Styl Hamptons to połączenie kilku popularnych stylów – skandynawskiego, glamour oraz kolonialnego. Mimo że style te bardzo różnią się między sobą, Hamptons czerpie z nich najważniejsze elementy, tworząc harmonijną całość.

Zobacz też:  Pokój dzienny w naszym domu

Video – styl Hamtpons:

źródło zdjęcia: By Premiumvibes – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=48314858
Może Cię także zainteresować: