Styl marynistyczny we wnętrzach

styl marynistyczny w pokoju dziecięcym

Styl marynistyczny w ostatnich czasach stał się bardzo popularny. Coraz więcej osób urządza na jego podstawie swoje wnętrza.

Kolorystyka

Jedną z bardziej charakterystycznych cech stylu marynistycznego jest kolorystyka. Przede wszystkim często spotykane są marynarskie pasy, które łączą ze sobą biel połączona z różnymi odcieniami niebieskiego. Obok bardzo wyrazistych kolorów, popularne są również nieco wyblakłe. Ponadto używa się również kolorystyki związanej z linią brzegową. Tak więc często spotykanymi barwami są piaskowa żółć, miękka zieleń i ciemny brąz. Wszystkie te kolory przedstawia się w kontraście z mocną czerwienią.

Wzornictwo

Przy stylu marynistycznym używa się wzornictwa o morskiej tematyce. Charakterystyczne są więc różnorakie obrusy, czy narzutki przedstawiające muszle, czy liny okrętowe. Bardzo dobrym dopełnieniem w tego typu wnętrzach są okrągłe okna przypominające te okrętowe.

Oświetlenie

Bardzo charakterystyczną cechą stylu marynistycznego jest bardzo jasne oświetlenie. Żarówki przybierają raczej kolory białe, a nie żółte. Ponadto ważne jest również światło dzienne, które przez okna oświetla pomieszczenia. Dlatego też bardzo rzadko używa się firanek, które utrudniają jego dopływ. Ponadto często również ściany w tego typu wnętrzach są białe, aby jeszcze bardziej rozjaśnić całe pomieszczenie.

Meble

Jeżeli chodzi o meble, to wykonane są zazwyczaj z naturalnego drewna i takie kolory również przyjmują. Mogą zostać ewentualnie pomalowane na biały, albo niebieski kolor, charakterystyczny dla morskiej tematyki. Ponadto meble takie przyjmują kształty charakterystyczne dla tych, znajdujących się na pokładzie statku. Również ozdoby znajdujące się w takich wnętrzach to przede wszystkim duże, okrągłe marynarskie zegary, butelki poustawiane na półkach, czy ozdobna kotwica powieszona na ścianie. Często wiesza się również podkowę, którą marynarze uważają za szczęśliwą. Również podłogi są wykonane z naturalnego drewna, które często jest polakierowane, aby zachować jego połysk.