Skuteczne triki na optyczne powiększenie wnętrza

optyczne powiększenie mieszkaniaJednym z podstawowych problemów, z jakimi spotykamy się podczas urządzania domu lub mieszkania, jest brak odpowiedniej przestrzeni w pomieszczeniach. Chcemy by były one funkcjonalne, dlatego wyposażamy je w niezbędne meble i akcesoria. Nie zawsze idzie to jednak w parze z odpowiednim wyglądem i estetyką pomieszczenia, które może sprawiać wrażenie ciasnego i zagraconego. Istnieją jednak skuteczne triki na optyczne powiększenie wnętrza.

Oświetlenie wnętrza i jasne kolory ścian

Kluczową sprawą przy urządzaniu niewielkiego pomieszczenia jest jest jego oświetlenie. Dlatego warto jest w nim zamontować okna o odpowiedniej wielkości, z wąskimi ramami i o dużej powierzchni szyby. Wpuszczenie większej wielkości światła do niewielkiego pomieszczenia sprawi, że wyda się ono optycznie większe. Istotna jest także kwestia odpowiedniego osłonięcia okien. Nie powinno się do tego celu używać rolet lub zasłon o ciemnych kolorach. Idealne sprawdzą się natomiast w tej kwestii lekkie i zwiewne białe firanki.

Dla uzyskania jeszcze lepszego efektu optycznego powiększenia wnętrza, warto jest zwrócić uwagę na zachowaną w nim kolorystykę. Tutaj także należy unikać stosowania ciemnych barw. Najlepiej, jeśli chodzi o podłogę, drzwi, a także meble i inne wyposażenie, sprawdzi się biel. Jeśli nie lubimy białego koloru, wnętrze optycznie może powiększyć także kolor beżowy lub popielaty. Ważne jest przy tym zachowanie minimalizmu w kwestii liczby stosowanych w pomieszczeniu kolorów.

Zastosowanie luster

Doskonałym pomysłem na optyczne powiększenie wnętrza jest zastosowanie w nim luster. Lustra już dawno przestały być wyłącznie domeną łazienek. Postawione lub powieszone na ścianie pokoju, odbijają w swojej tafli wnętrze sprawiając, że wydaje się być ono większe. Szczególnie warto jest takie lustro postawić nieopodal okna. Dzięki temu będzie ono odbijać to, co jest na zewnątrz.

Wybór odpowiednich mebli

Jeśli chodzi o meble w małym pomieszczeniu oprócz dostosowania ich kolorystyki do ścian (powinny mieć zbliżony, jasny kolor) oraz zastosowania w nich przeszkleń i luster, warto jest zwrócić uwagę także na ich funkcjonalność. W szczególności, w miarę możliwości, zamiast stosować meblościanki, warto jest zdecydować się na odkryte, wiszące półki. Jeśli będziemy potrzebować mimo wszystko większą szafę, warto zwrócić uwagę na to, by były one lekkich konstrukcji i by panował na nich ład. W tym celu cięższe pod względem wizualnym przedmioty należy umieścić na dolnych półkach.

Warto także postawić na meble mobilne, szczególnie te na kółkach lub składane. Mogą być one w każdej chwili przesunięte lub złożone, co jest niezwykle ważne w sytuacji, w której będziemy potrzebować w pomieszczeniu większej przestrzeni np. ze względu na wizytę gości.