Skosy w mieszkaniu – jak je wykorzystać?

PoddaszePrzy budowie domu wolimy raczej unikać skosów, zwłaszcza tych kiepsko wyprofilowanych. Nie dość, że przeszkadzają one w swobodnej aranżacji wnętrz (w pomieszczenia o wiele trudniej wkomponować wtedy meble), to stanowią jeszcze zagrożenie dla roztargnionych lokatorów. Z pewnością nie raz zdarzyło ci się uderzyć głową właśnie o skos, przy podnoszeniu się z ustawionej pod nim kanapy. Słowem: skosy w mieszkaniu – jak je wykorzystać?

Daj się ponieść fantazji

Skosy w mieszkaniu pozornie mogą utrudniać jego umeblowanie. Nie jest to jednak przeszkoda nie do ominięcia! Możemy bowiem zamówić meble na wymiar, zazwyczaj wyposażenie pozyskane w ramach korzystania z tej usługi cenowo zbliżone jest do odpowiedników z popularnych sklepów meblowych.

Biblioteczka z jednym “obciętym” rogiem prezentuje się bez wątpienia o wiele ciekawiej niż jej standardowa i powszechna wersja. Dzięki takim meblom w prosty sposób nadajemy pomieszczeniom niepowtarzalnego charakteru.

Dostosuj się

Trudno nie zgodzić się, że skosy wprowadzają pewne ograniczenia. Przez nie nie umiejscowisz bezpośrednio pod ścianą pełnowymiarowej szafy. Istnieją jednak niezbędne elementy wyposażenia każdego domu, których wysokość nie jest zbyt imponująca. Należą do nich chociażby łóżka. Ten mebel warto więc umieścić bezpośrednio pod skosem, o ile oczywiście ścianki kolankowe mają odpowiednią wysokość, pozwalającą nam na swobodne podnoszenie się z materaca.

Pod skosami możemy również umieścić wiele niskich półek, w których będziemy przechowywać rzeczy, z których korzystamy rzadko. Utrudniony do nich dostęp nie będzie wtedy stanowił najmniejszego problemu. O ile bowiem schylanie się kilka razy dziennie mogłoby stanowić pewien dyskomfort, o tyle wyciągnięcie i schowanie zimowej kurtki nie powinno być kłopotem.

Wykorzystaj przestrzeń maksymalnie

Choć na samych skosach nie da się zawiesić żadnych półek na drobiazgi, postaraj się rozsądnie zagospodarować miejsce pod nimi. Jeśli ścianka kolankowa jest odpowiednio wysoka, kup niskie szafki. Jeżeli jesteś pewien, że bezpiecznie (bez narażania głowy na uderzenie!) będziesz mógł się podnieść, bezpośrednio pod oknem możesz postawić biurko. Zapewni to odpowiednie oświetlenie podczas pracy w czasie dnia.

Zobacz też:  Jak urządzić pokój dzienny?

Skosy potraktuj raczej jako powierzchnię, na którą można nanieść jakieś artystyczne kompozycje. Zainwestuj w plakaty, fragmenty tapet, albo poproś znajomego artystę, aby pozwolił na nich ujść swojej fantazji.

Może Cię także zainteresować: