Poddasze – jak optymalnie je zagospodarować?

PoddaszeWielu z nas narzeka na ciasnotę. Powiększająca się rodzina, dorastające dzieci sprawiają, że w domu brakuje pomieszczeń. Dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej jest zagospodarowanie poddasza. Możemy wykorzystać go na sypialnie, pokoje dziecinne, pracownie lub gabinet do pracy. Decydując się na adaptację poddasza trzeba pamiętać o konieczności uzyskania pozwolenia w Starostwie Powiatowym. Jest to zwykła formalność nie wymagająca szczególnych zachodów. Taka zgoda nie jest wymagana, jeżeli nie zmieniamy konstrukcji i fasady.

Planując zagospodarowanie poddasza należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

• ocieplenie,
• wytrzymałość stropu,
• uszczelnienie,
• wysokość ścianki kolankowej,
• wielkość skosów,
• kąt nachylenia dachu (najlepszy 35-45°,
• oświetlenie.

Przystosowanie poddasza to przede wszystkim przedsięwzięcie wymagające dobrego zaplanowania. Dzięki temu maksymalnie wykorzystamy uzyskaną powierzchnię.

Jak efektywnie zagospodarować poddasze

Charakterystyczną cechą poddasza są jego skosy, a więc powierzchnie przy ściance kolankowej mogą być wykorzystane na szafki, schowki lub ewentualnie umieszczenie łóżka. Oczywiście im wysokość ścianki wyższa, tym możliwości adaptacyjne większe. Przy szczególnie niskich ściankach dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie szafek na kółkach, które można wysuwać na wyższą przestrzeń. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie mebli na wymiar. Mamy wtedy pewność, że przestrzeń zostanie maksymalnie wykorzystana.

Oświetlenie poddasza

Istotnym elementem jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia naturalnego. W zależności od konstrukcji można zastosować okna ścienne (wysokie ścianki kolankowe) lub okna dachowe. Te są najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Najbardziej funkcjonalne są okna uchylno- obrotowe, które zapewniają nie tylko możliwość regulowania dopływu powietrza, ale także łatwe utrzymanie w czystości.

Adaptacja poddasza jest czasochłonna i pracochłonna, ale warto zadać sobie ten trud, by zyskać kilkadziesiąt metrów dodatkowej powierzchni użytkowej. Proste prace, jak malowanie, położenie paneli podłogowych możemy wykonać samodzielnie, ale prace bardziej skomplikowane trzeba zlecić fachowcom.

Znacznie prostsza sprawa jest kiedy rozpoczynamy budowę domu. Już wtedy możemy zaplanować zagospodarowanie poddasza. Odpowiednia wysokość ścianki kolankowej, optymalny skos, doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej, elektrycznej znacznie ułatwią ostateczną adaptację.

Ogromne pole do popisu dają strychy w strych kamienicach. Duże przestrzenie, wysokości pozwalają zaadoptować je na w pełni funkcjonalne mieszkania. W takim przypadku najlepiej jest jednak zlecić adaptację architektowi.