10 sposobów na bezpieczny dom dla dziecka

Bezpieczeństwo naszych podopiecznych ma szczególne znaczenie, gdyż to nasze najcenniejsze skarby. Poniżej prezentujemy 10 sposobów na bezpieczny dom dla dziecka.

Wśród środków dbających o bezpieczeństwo naszych pociech, wyróżnić możemy środki mechaniczne. Przyjrzyjmy się tej grupie.

 1. 10 sposobów na bezpieczny dom dla dziecka
  10 sposobów na bezpieczny dom dla dziecka

  Zaślepki w kontaktach zabezpieczają dzieci przed porażeniem prądem. Obecnie produkowane kontakty posiadają specjalny mechanizm uniemożliwiający włożenie przedmiotu do tylko jednego otworu, więc zaślepki nie zawsze są konieczne.

 2. Szafki na zamek i szuflady pozwolą ograniczyć dostęp dziecka do niebezpiecznych przedmiotów. Blokowane szuflady uniemożliwią przygniecenie dziecka.
 3. Blokady okien ochronią dziecko przed wypadnięciem. Niestety, wymiana okien jest kosztowna i jeśli nasze okna nie posiadają takiej blokady fabrycznie, poradzić sobie można, demontując klamki okienne.
 4. Zamykane barierki zabezpieczą dziecko przed spadnięciem ze schodów, oraz ograniczą jego dostęp do pomieszczeń, w których nie powinno przebywać.
 5. Aby uchronić małe dziecko przed bolesnym stłuczeniem, warto zamontować ochraniacze narożników.
 6. Przed pośliźnięciem się dziecka częściowo chronią skarpetki ze specjalnym, elastycznym sitodrukiem na spodniej stronie. W niektórych miejscach, np. w łazience, możemy też zastosować maty antypoślizgowe

Kolejną grupą środków ochrony naszego dziecka, jest wypracowanie właściwych nawyków. Są to bezkosztowe i chyba najważniejsze metody.

 1. Zamykajmy zawsze drzwi wejściowe na klucz, bo pewnego razu nasze dziecko może wybrać się na przechadzkę bez naszej zgody. Podobnie chrońmy pomieszczenia, do których nie powinno mieć dostępu.
 2. Regularne sprzątanie przyczyni się do uniknięcia obrażeń, gdy dziecko nadepnie na coś ostrego lub przewróci się, potykając o zabawkę.
 3. Postawmy dziecku wyraźne granice, co może, a czego nie. Niestety dzieci wciąż testują granice, więc jest to ustawiczny proces. Czasami warto dziecku pozwolić na przekroczenie granic, żeby na własnej skórze odczuło, że nie było warto.
 4. Właściwie odżywiajmy dziecko. Wbrew pozorom zagrożenia nie pochodzą tylko z zewnątrz, ale i z wewnątrz. Właściwie odżywione dziecko będzie odporniejsze na choroby, a jeśli już się rozchoruje, szybciej powróci do zdrowia.