Piękna boazeria – jak o nią zadbać?

Piękna boazeria – jak o nią zadbać? 6

Może stać się ciekawym elementem w wystroju każdego wnętrza. Boazeria to popularne rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystamy. Co jednak zrobić, by taki element aranżacji mógł możliwie jak najdłużej zachwycać nas swym wyglądem?

O tym, w jaki sposób dbać o czystość boazerii, decyduje przede wszystkim jej rodzaj. W naszych domach często pojawiają się boazerie drewnopodobne, choć i boazeria drewniana jest częstym zjawiskiem. W przypadku tych pierwszych, idealnymi środkami do czyszczenia okazują się zwykłe szmatki, woda oraz płyny do mycia naczyń. Nieco bardziej wymagające są już boazerie wykonane z drewna. O czym warto pamiętać w trakcie ich czyszczenia?

Boazeria z drewna wykazuje te same właściwości, jak drewniane meble zatem i zasady utrzymania jej w dobrym stanie przedstawiają się podobnie. Drewnianą boazerię należy przede wszystkim systematycznie odkurzać. Pomagają w tym zarówno tradycyjne szmatki do ścierania kurzu, jak i specjalne końcówki do odkurzacza. W przypadku większych zabrudzeń niezbędne staje się dokładniejsze czyszczenie, w którym mogą pomóc specjalne środki do czyszczenia powierzchni drewnianych. Warto pamiętać, że boazeria z drewna musi być chroniona przed wilgocią, zatem mycie jej za pomocą wody nie jest najlepszym rozwiązaniem. Wyjątkiem będą tu boazerie lakierowane, w przypadku których drewno jest w odpowiedni sposób zabezpieczone przed skutkiem działania wody. W przypadku takiej boazerii można tez korzystać z delikatnych środków czyszczących, dzięki którym czyszczona powierzchnia nabierze pięknego blasku. W chwili, gdy czyszczona jest boazeria drewniana pokryta bejcą, wykorzystana może zostać benzyna lakowa, która usuwa nie tylko brud, ale i środki konserwujące. Po takim czyszczeniu niezbędne staje się zatem ponowne bejcowanie boazerii.
Wnętrza, w których pojawiają się boazerie, mogą zachwycać swym charakterem. Wbrew pozorom utrzymanie boazerii w dobrym stanie nie jest zadaniem trudnym, dzięki czemu takie rozwiązanie staje się w polskich domach coraz bardziej popularne.

Zobacz też:  Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Może Cię także zainteresować: