Malowanie mebli z okleiny od A do Z w 3 krokach

Malowanie mebli z okleiny
Malowanie mebli drewnianych

Malowanie mebli. Meble z okleiny są od już od długiego czasu bardzo popularne. Na ich korzyść przemawia cena i względna łatwość w aranżacji. Niestety ten typ mebli nie jest zbyt trwały. Szybko można zauważyć na powierzchni ślady użytkowania w postaci zadrapań, rys i odprysków. Ale stare okleinowe meble można reanimować. Szczególnie, jeśli nadal są niezniszczone, a ich forma idealnie sprawdza się w danym wnętrzu. Jak malować meble z okleiny, aby efekt był porządny i trwały?

Zobacz pełną ofertę na nasze niepowtarzalne MEBLE POKOJOWE

Malowanie mebli z okleiny jest świetnym sposobem na podarowanie im nowego życia. Jeśli szafa czy komoda nie uległa zniszczeniu, ale jest lekko uszkodzona, lub po prostu mamy ochotę na zmianę wystroju i kolor mebli wymaga modyfikacji, to malowanie będzie idealnym rozwiązaniem. A przy tym można jeszcze sporo zaoszczędzić .Grunt to trzymanie się kilku podstawowych zasad. Ważny jest wybór odpowiedniej farby, dobre przygotowanie mebli do obróbki, cierpliwość oraz umiejętne wykończenie i zabezpieczenie mebli.

Malowanie mebli z okleiny od A do Z w 3 krokach 3
Malowanie mebli i remont

Jaką farbę wybrać?

Do wyboru są farby akrylowe lub ftalowe. Te drugie są zdecydowanie bardziej trwałe i lepiej się nakładają, ale farby akrylowe również się sprawdzą. Pozostaje jeszcze kwestia sposobu rozprowadzania koloru. Idealnym rozwiązaniem są farby w sprayu, choć są droższe od tradycyjnych. Jeśli decydujemy się na zwykły sposób aplikacji, warto zaopatrzyć się w dobry wałek z gąbki, gdyż najlepiej rozprowadzi on kolor docierając do wszelkich szczelin. Malując meble z okleiny trzeba wziąć pod uwagę fakt, że do pełnego krycia będą potrzebne co najmniej 2-3 warstwy farby. Jednak lepiej nałożyć kilka cienkich warstw niż jedną grubą.

Może Cię zainteresować: Jak pomalować meble na styl prowansalski?

Przygotowanie podkładu

Przygotowanie mebli do malowania jest kluczowym etapem obróbki, ponieważ od odpowiedniego szlifowania i zmatowienia zależy, czy farba porządnie przyklei się do podłoża. Najpierw należy pozbyć się wierzchniej warstwy koloru za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Powinno się to robić delikatnie i równomiernie. Następnie należy przemyć meble wodą z detergentem. Ostatni etap przygotowań to lekkie zmatowienie powierzchni i pozbycie się pyłu. Na takim gruncie farba utrzyma się zdecydowanie dłużej.

Malowanie mebli z okleiny od A do Z w 3 krokach 4
Malowanie mebli i kolory farb

To też może Cię zainteresować: Malowanie mebli na biało

Zabezpieczenie powierzchni

Pomalowane powierzchnie dobrze jest porządnie zabezpieczyć, ale nie jest to warunek sine qua non. Zależy to od samego mebla, jego podatności na uszkodzenia i sposobu użytkowania. Na rynku można znaleźć lakiery o wykończeniu z połyskiem lub takie, które dadzą efekt matu. Jest więc w czym wybierać. A 1-2 warstwy lakieru na pewno przyczynią się do większej trwałości malowanej powierzchni.

Zobacz także: Jak odnowić stare meble kuchenne w 1 dzień?

Przeobrażając zwykłe meble w unikalne dzieła sztuki, malowanie staje się kluczowym elementem procesu twórczego.

Poprzez odpowiedni dobór kolorów i technik, meble zyskują nie tylko nowy wygląd, ale również nowe życie. Malowanie mebli to nie tylko czynność praktyczna, ale także szansa na wyrażenie swojej kreatywności i indywidualności w przestrzeni mieszkalnej.

Kiedy pędzel dotyka powierzchni drewna, metalu czy plastiku, rozpoczyna się niepowtarzalna podróż artystycznego przemianowania. Warto wybierać farby wysokiej jakości, które zapewnią trwałość i piękno efektu końcowego. Niebagatelne znaczenie ma także wybór techniki malarskiej – od efektownego postarzania, przez delikatne zdobienia, aż po geometryczne wzory, które dodają meblom nowoczesności.

Polecamy: Jak odnowić krzesło? Podpowiadamy w 3 krokach.

Malowanie mebli to również okazja do recyklingu i dbania o środowisko.

Dając nową szansę starym meblom, przyczyniamy się do ograniczenia ilości odpadów i wydłużenia ich życia użytkowego. Możemy również zainspirować się stylem vintage, tworząc unikalne kompozycje, które wspaniale komponują się z nowoczesnym designem wnętrz.

Nie zapominajmy także o ochronie mebli. Wybierając odpowiednie lakierowanie lub impregnację, zabezpieczamy powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi i wpływem warunków atmosferycznych. Dzięki temu malowane meble nie tylko prezentują się znakomicie, ale także służą nam przez długie lata.

Wnętrza, w których dominują malowane meble, nabierają charakteru i głębi.

Każdy mebel staje się nośnikiem opowieści i emocji, które wprowadzają do przestrzeni wyjątkową atmosferę. Malowanie mebli to sztuka tworzenia, która umożliwia nam personalizację naszego otoczenia i tworzenie wnętrz, które odzwierciedlają naszą wyjątkową tożsamość.

Powinno Cię zainteresować: Jak odnowić starą szafę w 1 dzień?

Może Cię także zainteresować: