Jak ustawić meble w pokoju?

Jak ustawić meblePrzy urządzaniu nowego mieszkania czy też remoncie starego, pojawia się problem dotyczący ustawienia mebli w pomieszczeniach. Zasadniczo, rozstawienie mebli jest kwestią indywidualną i powinno być dobrane dla konkretnej osoby pod względem wygody. Często ustawia się meble zgodnie z przyzwyczajeniem np. tak jak w domu rodzinnym.

Najlepiej jest projektować wystrój wnętrza na pustym pomieszczeniu. Tym samym, jeżeli w danym pokoju stoją meble, należy je wynieść. Pusty pokój pozwoli na łatwiejszą wizualizację projektowanych rozwiązań.

Każde pomieszczenie wymaga centralnego punktu, wokół którego będzie skupiony cały wystrój. Wybór może dotyczyć na przykład antycznego mebla, obrazu czy kominka. W sypialni czy też salonie, łóżko lub sofa powinny być naprzeciwko punktu centralnego.

Kolejnym krokiem jest wybór miejsca dla największego mebla. W sypialni będzie to łóżko, w salonie – kanapa, a w jadalni – stół. Należy tak ustawić meble, aby swobodnie przemieszczać się po całym pomieszczeniu. Tym samym, niewskazane jest ustawianie przeszkód.

Warto również zastanowić się nad przeznaczeniem pomieszczenia. Mogą to być spotkania we dwoje, przyjmowanie dużej liczby gości czy też pokój rozrywki lub pokój dziecięcy. Określenie funkcji pozwoli na dobór odpowiednich elementów do pomieszczenia.

Nie powinno blokować się drzwi, okien oraz przejść do innych pokoi. Przejście przez pomieszczenie nie powinno być utrudnione np. przez stojący stół, który trzeba ominąć, by np. wyjść do łazienki. Również należy zwrócić uwagę na akcesoria, które choć niepozorne, mogą blokować przejście.

Stoliki oraz szafy powinny znajdować się w odległości od łóżka i kanapy na tyle dużej, aby można było bez problemu wstać. Jednocześnie, powinny znajdować się na tyle blisko, aby móc bezproblemowo do nich sięgnąć.

Meble w pokoju powinny być do siebie dopasowane, zarówno stylem, jak i wymiarami. Zestawienie wielkiej kanapy oraz małego krzesła obok może dać komiczne wrażenie. Przy wyborze dywanu warto również zastanowić się nad jego wielkością. Zbyt mały może optycznie pomniejszać wnętrze.