Skrzypiące łóżko – jak naprawić?

Skrzypiące łóżko - sposoby na naprawęWe śnie spędzamy od dwudziestu do trzydziestu lat swojego życia, dlatego bardzo ważny jest komfort, jaki powinno przynosić miejsce snu. Właściwie dobrany materac na stelażu odpowiedniej szerokości i wysokości tylko pozornie zapewniają spokojny, regenerujący nocny odpoczynek. Praktycznie każde łóżko w pewnym momencie zaczyna skrzypieć, a wydający z siebie przeciągłe jęczenie mebel nie zapewni ani spokoju, ani relaksu.

Przyczyny skrzypienia łóżka

Przed przystąpieniem do zlikwidowania nieprzyjemnego dźwięku należy dokładnie obejrzeć mebel, aby znaleźć przyczynę takiego stanu rzeczy. Podczas wysokich temperatur drewniana rama może obsychać, co powoduje powstawanie luzu na łączeniach, które przy najmniejszym ruchu zaczynają skrzypieć. Innym powodem jest brak naoliwienia elementów łączenia ram metalowych, a jeszcze innym miejsce styku materaca z ramą.

Problemem, którego nie da się raczej naprawić samodzielnie jest skrzypienie samego materaca, który może wydawać z siebie niechciane dźwięki z powodu uszkodzenia którejś ze sprężyn. Bez ingerencji w budowę materaca będzie trudno pozbyć się problemu na własną rękę – zwykle w takiej sytuacji pozostaje jedynie zakup nowego materaca.

Sposoby na skrzypiące łóżko

Drewniana rama posiadająca luzy na łączeniach to niewielki problem – zwykle da się go zlikwidować dokręcając śruby na łączeniach. Co jakiś czas warto sprawdzić, jak wyglądają śruby, żeby zminimalizować ryzyko ponownego rozpoczęcia nocnego skrzypienia. Jeśli śruby nie posiadają podkładek warto je dodać – to sprawi, że pojawianie się luzów będzie zdecydowanie rzadsze. Jeżeli mimo to drewniana rama dalej skrzypi można spróbować natrzeć łączenia woskiem, dzięki czemu drewniane elementy nie będą o siebie głośno trzeć i dźwięki zostaną zminimalizowane.

Jeżeli to metalowa rama przeszkadza podczas snu warto zwrócić uwagę na stan łączeń i je naoliwić. Dokręcenie śrub i w tym przypadku powinno przynieść ulgę dla uszu.

Zobacz też:  Duży pokój w bloku jak urządzić?

Jeśli problem występuje u styku materaca i ramy należy je od siebie odizolować – ciekawym pomysłem będzie umieszczenie na spodzie materaca pianki, którą często układa się jako podkład pod panelami, ponieważ to pozwoli na stłumienie dźwięku i dodatkową amortyzację materaca.

Jeżeli żaden ze sposobów nie przyniesie pożądanych efektów trzeba będzie zastanowić się nad kupnem nowego łóżka lub pogodzić się z jego skrzypieniem.

A co zrobić jeśli wszystko zawodzi?

Zawsze możesz sprawdzić naszą bogatą ofertę łóżek: https://meblearkadius.pl/produkty/lozka/

Może Cię także zainteresować: