Renowacja mebli – krok po kroku

Gdyby nie renowacja mebli, wiele antyków nie miałoby prawa istnieć do obecnych czasów. Jest ona konieczna, by również i dzisiejszych czasach móc korzystać z dawnych i stylowych mebli. Oto najważniejsze kroki, jakie należy podjąć przy renowacji mebli:

  1. Renowacja mebliSzlifowanie – jest to pierwszy krok. Polega on na pozbyciu się zewnętrznych warstw farby, lakierów i różnych zanieczyszczeń. Jest to konieczność – bez odpowiedniego wyszlifowania nie będziemy mogli pracować nad dalszą renowacją. Najlepiej, jeśli w tym celu wykorzystujemy papier o grubości około 120 – 300. Powierzchnia mebla musi być wyszlifowana równomiernie – w przeciwnym razie tuż po malowaniu pojawią się na niej różne przebarwienia.
  2. Szpachlowanie – na pierwszy rzut oka jest to może trochę dziwne, ale faktycznie – szpachlowanie specjalną szpachlą do drewna jest w tym wypadku jedynym rozwiązaniem. Renowacja mebli często wiąże się z koniecznością uzupełnienia różnych ubytków. Szpachlowanie jest tu więc najlepszym rozwiązaniem.
  3. Bejcowanie – proces ten z pewnością nada odpowiedni kolor naszym drewnianym meblom. Bejca jest najczęściej oferowana w kilkunastu kolorach – w zależności od tego jaką barwą drewna charakteryzuje się odnawiany przez nas mebel. Dobra bejca ma to do siebie, że wnika do drewna nie podnosząc jego włókien. W ten sposób, efekt końcowy naszego odnawiania mebla jest o wiele efektywniejszy.
  4. Lakierowanie. Bejcowanie nie zabezpieczy całkowicie drewna. Wprawdzie proces ten nada mu odpowiednią barwę, ale nie ochroni go przed negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych jak np woda, mróz itd. Dlatego wymaga się, by każdy odnawiany mebel był pokrywany specjalną warstwą lakieru. Najlepiej wybrać taki lakier, który szybko schnie, ma doskonałą przyczepność do lakierowanego materiału i nie wydziela nadmiernej i charakterystycznej woni. Przed nałożeniem dobrych lakierów nie musimy nakładać żadnych podkładów. Pamiętajmy też, by nie rozcieńczać lakierów – w innym przypadku efekt lakierowania może być żałosny. Lakier wyschnie już po dobie od nałożenia. Po upływie tego czasu, można będzie korzystać z danego mebla. Jeśli jednak oczekujemy, aż lakier będzie już w pełni utrwalony, należy przeczekać kolejne 3-5 dni.
  5. Po zakończeniu wszystkich prac należy dokładnie umyć narzędzia. Wbrew pozorom jest to bardzo cenna wskazówka. Dlaczego? Choćby dlatego, że późniejsze odkładanie się nieumytych substancji na naszych narzędziach, może przyspieszyć ich niszczenie. Po pewnym czasie nawet ich umycie może okazać się zupełnie niemożliwe. Dlatego również i to zalecenie warto przestrzegać i to nie tylko w przypadku odnawiania mebli!