Meble kuchenne – na co zwracać uwagę przy zakupie?

meble kuchenneMeble kuchenne

Kuchnia- miejsce niezwykłe, magiczne w każdym domu. Nikogo nie dziwi zatem fakt, że jest nazywane sercem domu. To tutaj powstają posiłki dla całej rodziny, tu, jeżeli jest taka możliwość, wspólnie celebruje się posiłki. To także w kuchni najchętniej siedzą Twoje przyjaciółki wpadając na kawę. Dlatego też każda kuchnia powinna zostać zaprojektowana tak, by oddawać w pełni klimat domu i charakter mieszkających w nim osób, zarazem powinna być funkcjonalna i przytulna, najlepiej z miejscem, gdzie można zatrzymać się na chwilę przy kawie.

Niestety nie wszyscy są szczęśliwymi posiadaczami kuchni rodem z “Dynastii”, gdzie można sobie pozwolić na puszczenie wodzy fantazji wybierając meble kuchenne. Dlatego też wybierając meble kuchenne do naszej kuchni należy zwrócić uwagę na kilka najistotniejszych rzeczy, o których będzie mowa poniżej. Oczywiście nie wszystkie wskazówki będą użyteczne dla każdego. Wszystko zależy, bowiem, od tego czy wybieramy meble do kuchni w nowopowstałym budynku i już wtedy dokonujemy zmian np. w ustawieniu ścian, czy remontujemy kuchnię w budynku rodem z lat 80-tych ubiegłego stulecia, jaki metraż mamy do dyspozycji, czy kuchnia jest jasna, z oknem, czy też bez. Pocieszającym jest jednak fakt, że niezależnie od powyższego, dziś nowoczesną, funkcjonalną i przytulną kuchnie, można stworzyć w każdym pomieszczeniu. A więc na co zwracać uwagę przy zakupie mebli kuchennych?

Kuchnia na miarę- na co zwrócić uwagę?

Decydując się na kuchnię na „miarę” przede wszystkim rozejrzyjmy się za sprawdzoną firmą, która podejdzie do zlecenia profesjonalnie i rzeczowo.
Projekt to niezwykle istotna rzecz. Wykonywany jest zazwyczaj przez pracownika firmy po dokładnym wymierzeniu pomieszczenia i niektórzy twierdzą, że powstaje przez około dwa tygodnie. To w projekcie, właśnie, powinniśmy zwrócić uwagę, czy w projektowanej kuchni nie braknie nam miejsca na wszystkie potrzebne rzeczy. Dlatego zwróćmy uwagę na głębokość szafek (optymalna głębokość to 55 cm), a zarazem łatwy dostęp do rzeczy umieszczonych najbardziej z tyłu, tutaj wykorzystane mogą zostać systemy przesuwne dzięki którym szybko dostaniemy się do schowanych rzeczy.
Kolejną rzeczą jest materiał, z jakiego chcemy mieć wykonane meble, a także liczba szafek, blatów, ewentualnie miejsce do siedzenia.
Kupując meble kuchenne na wymiar możemy mieć niemalże pewność, że uda się projektantom stworzyć naszą kuchnię marzeń.

Kupujemy meble kuchenne w salonie meblowym…

Jeżeli z jakiś powodów nie zdecydowaliśmy się na meble kuchenne robione na wymiar zawsze możemy wybrać się do salonu meblowego i wybrać coś z gotowych modułów. Na co zwrócić uwagę przy zakupie mebli kuchennych w salonie? Przede wszystkim wybierzmy się tam z dokładnym pomiarem naszej kuchni. Najlepiej zróbmy szkic, a dokonując pomiaru pamiętajmy o istniejących listwach przypodłogowych, kontaktach wystających ze ścian, oknie i parapecie. Zaznaczmy też na swoim szkicu przyłącze gazu czy wody. Następnie dokładnie przejrzymy ofertę salonu, a najlepiej kilku, wybierzmy interesujące nas meble i porozmawiajmy z obsługą. Obecnie wiele salonów meblowych oferuje projekt interesującego nas pomieszczenia z wykorzystaniem ich mebli, skorzystajmy więc z takiego rozwiązania. Ułatwi nam to podjęcie decyzji na które szafki się zdecydować, ile ich wybrać, itd. Wybierając szafki pamiętajmy, by znalazło się w nich miejsce na talerze, szklanki, sztućce, garnki i wszystko, co w kuchni jest niezbędne. Pamiętajmy również o wycięciu w blacie odpowiedniego miejsca na zlewozmywak, miejscu na kuchenkę lub osobno płytę i zabudowany piekarnik. Sprawdźmy także wykonanie szafek, ich materiał, systemy zamykania i możliwość zamontowania systemów przesuwnych.
Dokonując zakupu sprawdźmy także dostępność dowozu zakupionych mebli i ich montażu przez pracowników sklepu. Nawet przy niewielkiej dopłacie pozwoli nam to mieć pewność, że szafki zostaną prawidłowo złożone i stabilnie zamontowane, zwłaszcza te wiszące.

Słowem zakończenia…

Jak wynika z powyższego niezależnie od tego, czy wybierając kuchnię decydujemy się na jej zakup z modułów dostępnych w salonach czy też robimy kuchnię na zamówienie należy zwrócić uwagę na parę istotnych elementów, które pozwolą nam cieszyć się wymarzoną kuchnią przez długie lata.