Kuchnia biała czy czarna?

Nowoczesność w urządzaniu wnętrz oznacza rozsądne i oszczędne dozowanie barw. Pomieszczenia uznawane za stylowe cechują się minimalizmem oraz praktycznością. Reguły te obejmują również najważniejsze dla każdej gospodyni miejsce w domu – kuchnię. Wiele osób podczas aranżacji mieszkania zastanawia się, czy ich wymaganiom sprosta raczej kuchnia biała czy czarna? Na jakie rozwiązanie ty byś się zdecydował, a jakie dyktują nam nasze gusta?

Jasna strona mocy

Biała kuchniaNie można nie zgodzić się, że biel w aranżacji wnętrz jest rozwiązaniem ponadczasowym i uniwersalnym. Decydując się na utrzymaniu wystroju wyłącznie w tej barwie jesteśmy pewni, że nie popełnimy żadnego kolorystycznego faux pas.

Biel znana jest ze swoich niezwykłych właściwości – wszechobecna nada optycznej lekkości pomieszczeniu, sprawi, że będzie wyglądało ono na czyste i sterylne, a także pozornie je powiększy.

Jeżeli kiedyś znudzi nam się bezpieczny biały kolor, bez problemu ożywimy wnętrze, odmieniając jego charakter różnobarwnymi dodatkami. Szybko zdominują one niepozorną i delikatną barwę.

Klasyczna czerń

Na początku warto zaznaczyć, że czarny jest kolorem zakazanym dla właścicieli wszystkich kuchni niewielkich rozmiarów. Błyskawicznie bowiem sprawi, że pomieszczenie optycznie będzie wydawało się o wiele mniejsze, niż jest w rzeczywistości.

Czerń nie jest rozwiązaniem uniwersalnym, jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń. Łatwo zdominuje wnętrze, sprawi, że będzie ono wyglądało ponuro i przygnębiająco. Remedium na to jest zastosowanie nasyconych barwami dodatków oraz kontrastowych elementów.

Czarna kuchnia, pod warunkiem, że jest duża lub otwarta, może wyglądać jednak dystyngowanie. Niezbędna jest do tego odpowiednia jej oprawa – lepiej zastosować materiały połyskujące, niż matowe. Nadadzą one choć odrobiny wigoru takiemu pomieszczeniu.

Postaw na kontrast

Biel oraz czerń to barwy leżące na dwóch końcach odcinka składającego się ze wszystkich kolorów występujących w naturze. Ich połączenie tworzy niepowtarzalne wrażenie kontrastu, najsilniejsze, jakie można sobie wyobrazić. Zestawianie ich ze sobą nie spodoba się więc każdemu, warto się na nie zdecydować, jeśli chcemy, aby nasza kuchnia przykuwała uwagę. Dzięki zastosowaniu bieli i czerni z barw klasycznych i neutralnych uzyskamy stanowczą kompozycję, nadającą wnętrzu niepowtarzalnego charakteru.