Jak urządzić taras?

urządzanie tarasu

Posiadanie tarasu jest marzeniem wielu osób, ale kiedy już się go ma często trudno zabrać się do tego, aby dobrze go zaaranżować. Miesiącami, a czasem latami taras stoi zupełnie nie wykończony, ewentualnie z ławką i stolikiem, które niewiele mają wspólnego z przyjemną, funkcjonalną aranżacją. Więc jak urządzić taras?

Jakie funkcje taras ma spełniać?

Jeżeli na taras wychodzi się z salonu i ma on spełniać dodatkową przestrzeń do spędzania czasu z gośćmi warto urządzić go tak, aby była w nim przestrzeń zarówno za grillowanie, jak i na spokojny relaks przy winie. Jeżeli natomiast na taras wychodzi się z sypialni i ma on zostać przestrzenią dosyć prywatną warto rozważyć umieszczenie tam wygodnej, obszernej kanapy, która z powodzeniem może służyć za letnie łóżko.

Zadaszenie

Nowoczesny taras powinien mieć gustowny, zabezpieczający przed deszczem dach, który będzie również ozdobą. Dach z przezroczystego poliwęglanu zapewni praktycznie nieograniczony dostęp światła, ale może się wydawać zbyt surowy w wyglądzie. Można sprawić, że będzie wyglądał zdecydowanie przytulniej montując zaraz pod nim udrapowany jasny materiał, który odrobinę zaciemni taras, ale nada mu przy tym zdecydowanie cieplejszy klimat. Pomysł ten nada się zarówno na taras w części dziennej, jak i ten bardziej prywatny.

Meble na taras

Na tarasie powinno znaleźć się miejsce, gdzie będzie można wygodnie się rozsiąść i odpocząć, ewentualnie zjeść posiłek. Dobrym rozwiązaniem będzie duża, narożna kanapa z wygodnymi poduszkami i niska, szeroka ława na której będzie można postawić kieliszki z winem lub poczęstunek. Z drugiej strony tarasu można ustawić barek na kółkach i grill, który umożliwi spędzenie miłych chwil w gronie przyjaciół.
Pomysł na taras od strony sypialni może zawierać tylko wygodną, szeroką huśtawkę dla dwóch osób i klimatyczne oświetlenie, które pozwolą na spokojny relaks na świeżym powietrzu.

Zobacz też:  Jak zrobić biurko dla gracza?
Kwiaty

Każdy taras blisko ogrodu powinien stanowić płynne przejście z domu na zewnątrz, dzięki czemu ogólna aranżacja nie będzie się gryzła ani z domem, ani z ogrodem. Duże donice wypełnione jasnym żwirem i niskimi, ozdobnymi krzewami będą się pięknie komponować z sufitem z drapowanego, jasnego lnu lub bawełny. Dobrym pomysłem jest umieszczenie kratek z kwietnikami blisko kolumn podtrzymujących zadaszenie – pnące się na nich rośliny zapewnią wyjątkową dekorację i dodatkową osłonę. Przy ścianie i w rogach tarasu można zamontować wiszące doniczki, w których kwiaty będą zapewniać dodatkowo przytulną, romantyczną atmosferę obok dobrze rozplanowanych źródeł światła w postaci żyrandolu lub rozwieszonych łańcuchów świetlnych. Niepowtarzalny styl takiego miejsca można osiągnąć przy odrobinie wysiłku i chęci, jaką każdy może z siebie wykrzesać.

Może Cię także zainteresować: