Jaki materac wybrać do sypialni?

materac-do-lozkaWybór odpowiedniego materaca do spania jest nie lada sztuką. Wbrew pozorom, jest to bardzo ważny wybór – od tego jakiej jakości będzie nasz materac, będzie zależała jakość naszego snu. Materace do spania zbyt miękkie lub przeciwnie – zbyt twarde, dają się we znaki  w najróżniejszy sposób. Mogą od nich boleć nas plecy w ciągu dnia, możemy odczuwać zmęczenie, możemy budzić się zmęczeni i niewyspani. W skrajnych przypadkach możemy nabawić się wad postawy oraz problemów z kręgosłupem, jeśli nasz materac przez lata daje nam w kość. Dlatego przed wyjazdem do sklepu po odpowiedni materac, trzeba rozeznać się na rynku i zdobyć informacje o tym jaki materac będzie najlepszy dla naszego zdrowia.

Na rynku istnieje kilka rodzajów materacy i to zasadniczo wśród tych rodzajów będziemy wybierać. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka każdego z nich. Dzięki informacjom zebranym w artykule być może łatwiej będzie nam przebrnąć przez dylemat: jaki materac wybrać?

Materace Bonell

Po pierwsze, mamy do wyboru materace typu Bonell. Są to materace najtańsze ze wszystkich, być może najgorsze, ale oczywiście jak najbardziej można na nich spać. Są one często wybierane przez właścicieli hoteli chcących sobie wyposażyć swój obiekt noclegowy w tanie i dobre meble. Są to materac o tak zwanej progresywnej sprężystości, co oznacza, że wszystkie sprężyny połączone są ze sobą grubym drutem – dzięki temu powierzchnia materaca jest dość twarda, ale jednocześnie elastyczna. Materace tego typu mogą być używane przez niemal wszystkie osoby, niezależnie od ich wagi ciała, dlatego też tak chętnie są one wybierane przez właścicieli hoteli, którzy muszą zadowolić gości o najróżniejszych gabarytach.

Materace kieszonkowe

Materace kieszonkowe mają system sprężyn kieszonkowych, co oznacza, że w przeciwieństwie do materacy Bonell, każda sprężyna jest umieszczona w oddzielnej kieszonce. W związku z tym materac ten nie wydaje żadnego skrzypienia podczas poruszania się w nocy. Każda sprężyna działa niezależnie właśnie ze względu na kieszonki, oddzielne dla każdej sprężyny. Dzięki temu, że każda sprężyna działa oddzielnie, materac dostosowuje się w pełni do kształtu ciała spoczywającego na nim człowieka. Taki rodzaj materaca nie będzie męczył naszych mięśni, świetnie też taki materac łóżkowy nadaje się do rehabilitacji. Jest on jednocześnie dość ciężki, ale też i nie tani.

Zobacz też:  Cegła w domu - inspiracje do domu

Materace lateksowe

Materace lateksowe charakteryzują się dużym komfortem, są droższe niż dwa opisane powyżej materace. Maja one w sobie wkład syntetyczny, głównie wykonane z mlecza kauczukowego. Materace tego rodzaju są elastyczne punktowo, bardzo wytrzymałe i jednocześnie można ich używać przez wiele lat – nie zniszczą się w tym czasie szczególnie. Są szczególnie polecane dla osób, których waga ciała jest większa niż 80 kg. Niestety jednak, mimo sprawnego systemy wietrzenia, te materace nie nadają się dla osób, które bardzo się pocą.

Materace z pianki wysokoplastycznej

Materace tego rodzaju mają w swoim składzie piankę, jak i nacięcia, dzięki którym są elastyczne, ale też wyposażone są w sprawny system wentylacji.

Materace termoplastyczne

Zrobione są z materiału o właściwościach termoplastycznych, dzięki czemu materac dostosowuje swoją temperaturę do tego jaka temperatura panuje w pomieszczeniu. Jest to materac doskonały dla osób, u których istnieje ryzyko występowania odleżyn. niestety, materace takie są bardzo drogie. Inna waga to ich przykry zapach.

Może Cię także zainteresować: