Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni?

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni? 1

Aranżacja wnętrza bywa sporym wyzwaniem, ale może też być ciekawą zabawą i eksperymentowaniem. Chodzi bowiem nie tylko o efekt wizualny, ale także o komfort lokatorów i praktyczność zastosowanych rozwiązań.

Sypialnia – domowa enklawa spokoju

Każdy wie, jak ogromne znaczenie dla codziennego funkcjonowania ma zdrowy i spokojny sen. Z tego właśnie względu usytuowanie łóżka nie powinno być przypadkowe. Aranżując nowy wygląd pomieszczeń w domu, warto dobrze zastanowić się, jak ustawić łóżko w sypialni. Czynnikiem ograniczającym możliwości na pewno jest przestrzeń – w małym pomieszczeniu nie ma aż tylu opcji. Jednak każde wnętrze można urządzić tak, aby było ono funkcjonalne i jednocześnie przytulne.

Praktyczne aspekty urządzania sypialni

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni? 2Samo łóżko musi być wygodne. Powinno ono być ustawione tak, aby był do niego swobodny dostęp, najlepiej z trzech stron. Jest to ważne zwłaszcza w przypadku dużego, dwuosobowego łóżka. Po drugie, jego ustawienie nie powinno kolidować z innymi meblami w sypialni. Nikt nie chciałby co chwilę uderzać się o kanty łóżka czy szafki. Warto postawić na minimalizm w sypialni, a więc usunąć wszelkie przedmioty, zbierające kurz czy rozpraszające i zajmujące uwagę. Nadmiar szafek czy kredensów może utrudnić kwestię poprawnego ustawienia łóżka. Ponadto łóżko nie powinno stać wzdłuż okna i tuż przy nim, aby nie utrudniać dostępu do niego i możliwości wietrzenia sypialni. Popularną praktyką jest również ustawianie łóżka zgodnie z kierunkami północ-południe.

Co mówi o tym feng shui?

Jak powinno być ustawione łóżko w sypialni? 3Według starochińskich zasad planowania przestrzeni, łóżko powinno być drewniane, gdyż metalowe elementy zaburzają przepływ energii. Feng shui nie dopuszcza ustawienia łóżka naprzeciwko drzwi wyjściowych z pokoju (usta chi) – zwłaszcza nogami w kierunku drzwi, gdyż zaburza to przepływ energii. Ponadto powinno być ono usytuowane daleko od okna. Najlepiej, gdy łóżko zostanie ustawione przy ścianie, na której nie ma ani okna, ani drzwi. Same drzwi muszą być dobrze widoczne z łóżka, co zapewni poczucie bezpieczeństwa. Wezgłowie powinno być oparte o ścianę.

Sposobów ustawienia łóżka jest sporo. Warto wybrać najbardziej odpowiedni i praktyczny do danego pomieszczenia.