Jak urządzić małą kuchnię?

mała kuchnia
mała kuchnia

Małe przestrzenie zawsze stanowią wyzwanie dla mieszkańców, domowników oraz projektantów czy budowlańców. Pytanie nasze brzmi, jak urządzić małą kuchnię, aby spełniała swoje podstawowe zadania oraz była funkcjonalna oraz wygodna w użytkowaniu. Jest to bardzo ważne, bowiem kuchnia stanowi jedno z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu bądź mieszkaniu. To tutaj często kręci się życie domowników, tutaj częstujemy gości herbatą, tutaj przyrządzamy wszystkie posiłki.

Jak więc urządzić funkcjonalną kuchnię, gdy do dyspozycji mamy bardzo małą przestrzeń? Nie da się ukryć, że ten temat należy bardzo dokładnie przemyśleć. Nasze decyzje będą bowiem decydować o wielu ważnych aspektach naszego życia w przyszłości. Musimy przede wszystkim przemyśleć nasze priorytety; co jest dla nas najważniejsze; co chcielibyśmy mieć w naszej kuchni, jakie meble kuchenne oraz jakie sprzęty.

Na pewno zależy nam na tym, aby były tam: kuchenka, lodówka, blat, zlew, suszarka, z pewnością kilka szafek na naczynia oraz ewentualnie zmywarka. Musimy dokładnie przemyśleć, w jaki sposób ułożyć wszystkie te elementy, aby zajmowały jak najwięcej miejsca, a jednocześnie spełniały swoje zadania. Małe kuchnie nie sprzyjają temu, żeby kilka osób w nich przebywały, ale być może uda się, że będzie to możliwe w taki sposób, że jednocześnie nie będą sobie przeszkadzały. Jak to zrobić?

Chodzi po prostu o to, aby te newralgiczne rzeczy, najważniejsze, kluczowe wręcz, sprzęty nie stały obok siebie, tylko na przykład naprzeciwko siebie – po jednej stronie lodówka, a po drugiej stronie zlew. W ten sposób kilku domowników będzie mogło robić to, czego potrzebuje, ale nie będą sobie wchodzić pod nogi.

Co więcej, jeśli mamy niską kuchnię, to podwieszane szafki mogą się nie sprawdzić. Warto wtedy przemyśleć opcję szafek na naczynia, sprzęty, garnki i tym podobne, na których będzie blat lub zlew. W ten sposób przestrzeń nad blatem czy kuchenką będzie wolna. Na ścianie będziemy mogli zawiesić na przykład patelnię lub chochle.

Pamiętajmy, że mała kuchnia to nie koniec świata, ale mnogość możliwości.