Biokominek w salonie – co warto wiedzieć?

Biokominek w salonie - co warto wiedzieć? 7Jeszcze do niedawna kominek zarezerwowany był niemal wyłącznie do domów jednorodzinnych. Mieszkania w bloku często nie spełniały wymogów prawnych do postawienia kominka, lub po prostu nie posiadały odpowiednich przewodów kominowych. W ostatnich latach pojawiło się rozwiązanie- kominek ekologiczny. Dziś niemal każdy, niezależnie od tego w jakim typie budynku mieszka może mieć taki biokominek w salonie i cieszyć się nastrojowym ciepłem bijącym od ognia.

Zalety i wady biokominków

Istotną zaletą kominków ekologicznych jest fakt, że nie potrzebują przewodów kominowych i wentylacyjnych, to dzięki temu można je zamontować w niemal każdym mieszkaniu i każdym miejscu, także na zewnątrz. Do tego mają bardzo szeroką gamę wymiarów i wzorów od wolnostojących, przez modele wiszące, aż po takie do zabudowy. Dzięki temu można dopasować taki kominek do niemal każdego wnętrza. Co ważne, ceny biokominków zaczynają się już od kilkuset złotych, czyli dużo łatwiej znaleźć odpowiedni budżet, niż w przypadku klasycznych kominków.

Jednak kominki ekologiczne nie są pozbawione wad. Samo paliwo zwykle jest stosunkowo drogie a biokominek w salonie nie może być jedynym źródłem ciepła. Kominki ekologiczne mogą podnieść temperaturę pomieszczenia o 2 do 5 stopni, więc można je traktować jedynie jako wspomagające ogrzewanie. Należy też pamiętać o częstym wietrzeniu pomieszczeń, w których znajduje się taki kominek, by nie przyprawił domowników o ból głowy.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Producenci kominków ekologicznych zwykle zapewniają, że ich produkty są całkowicie bezpieczne, o ile zachowane zostaną podstawowe zasady bezpieczeństwa. Materiał jak i paliwo są bezpieczne dla środowiska, ale nie można zapomnieć, że mamy do czynienia z żywym, otwartym ogniem. Podobnie jak nie zostawia się zapalonych świec, tak i nie zostawia się rozpalonego biokominka bez kontroli. Jednak najważniejszą zasadą o której należy pamiętać jest to, że nigdy nie dolewa się paliwa do płonącego kominka Zawsze trzeba poczekać, aż kominek zgaśnie i nieco ostygnie. W przeciwnym wypadku grozi nam pożar i poważne oparzenia.

Zobacz też:  Meble Eko-skóra czy warto?

Aranżacje

Biokominek w salonie można postawić w wersji wolnostojącej, ale także można wybrać wkład kominkowy do zabudowy, płaski lub narożny. Rozwiązania są niemal nieograniczone, a w efekcie otrzymujemy niesamowicie przytulny i ciepły klimat wnętrza. Nawet właściciele klasycznych kominków w ciepłe dni mogą wybrać specjalne wkłady na biopaliwo do swojego kominka. Dzięki temu będą mogli się cieszyć atmosferą bijącą od płomieni nie nagrzewając niepotrzebnie mieszkania.

Może Cię także zainteresować: