Jak urządzić dom?

Urządzanie domu

Dobrze urządzony dom czy mieszkanie to marzenie wielu z nas. Oczywiście, najważniejszy jest fakt posiadania swoich własnych czterech kątów, ale sposób ich urządzenia jest równie znamienny, ba może nawet mocniej wpływać na to, jak czujemy się we własnym domu – więc jak urządzić dom?

Zastanówmy się czego szukamy wśród czterech ścian. Niektórzy są rzadkimi bywalcami we własnym domu, ponieważ dużo pracują albo podróżują i w związku z tym, większość czasu spędzają poza nim. Być może nie przywiązują wtedy większej wagi do tego, jak urządzone jest mieszkanie, chociaż z drugiej strony, każdy lubi wracać do pięknie wyposażonych wnętrz, w których czuje się po prostu dobrze. Z kolei dla innych dom jest azylem, miejscem gdzie można znaleźć spokój i odpocząć po całym dniu pracy i stresie z nią związanym. Wtedy tym bardziej staramy się, żeby każde pomieszczenie było przytulne albo dostosowane klimatem do naszej osobowości.

Podstawowym pytaniem jest, czy urządzamy dom na własną rękę, czy lepiej skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Każda opcja ma swoje plusy i minusy.

Urządzanie mieszkania samemu:

Plusy:

 • indywidualny dobór każdego szczegółu,
 • przyjemność z pracy nad domowymi wnętrzami,
 • niższe koszty, niż w przypadku wynajęcia specjalisty,
 • satysfakcja.

Minusy:

 • dłuższy czas pracy wykończeniowej,
 • trzeba przeznaczyć więcej energii i siły.

W przypadku urządzania mieszkania czy domu na własną rękę wydawałoby się, że przeważają plusy, jednakże trzeba pamiętać, że w dzisiejszym świecie czas to pieniądz, a indywidualna praca nad wykończeniem swojego domu to często wiele dodatkowych miesięcy. Nie każdy jest w stanie poświęcić większość wolnego czasu na szukanie ciekawych rozwiązań do mieszkania i częste wizyty w sklepach bądź marketach z wyposażeniem wnętrz.

Urządzanie mieszkania z pomocą architekta wnętrz.

Plusy:

 • oszczędność czasu,
 • zlecenie zadania profesjonaliście, który zna najnowsze trendy,
 • wykończenie wnętrza to zadanie osób trzecich, więc w tym czasie możemy poświęcić się czemuś innemu.
Zobacz też:  Inteligentny dom czy tylko gadżet?

Minusy:

 • znacznie większe koszty,
 • czasami niewielki wpływ na efekt końcowy,
 • niektórzy architekci wnętrz mają terminy rozpisane na kilka miesięcy w przód, więc trzeba się umawiać z dużym wyprzedzeniem.

Wynajęcie architekta wnętrz będzie prawdopodobnie kosztować więcej, niż urządzanie domu na własną rękę, jednak z jego pomocą powinniśmy być w stanie dokonać tego znacznie szybciej.

Dom jest miejscem, w którym zazwyczaj spędzamy większość wolnego czasu. Warto dołożyć wszelkich starań, aby nasze otoczenie było dla nas jak najprzyjemniejsze, dzięki czemu będziemy tam chętnie wracać i dobrze się czuć w naszych czterech ścianach. Kwestia jego urządzenia to już sprawa indywidualna, prace na własną rękę albo za pomocą profesjonalistów mają swoje plusy i minusy, które należy rozważyć przed wybraniem odpowiedniej opcji. Oczywiście można je łączyć, część pomieszczeń zlecić ekipie zewnętrznej, resztą zająć się samemu. Najważniejsze, żebyśmy byli zadowoleni z efektu końcowego.

Może Cię także zainteresować: