Minimalizm w urządzaniu mieszkania

Moda na styl minimalistyczny nigdy nie przemija i regularnie wraca co kilka sezonów, przynosząc pewne zmiany i nowe, ciekawsze rozwiązania. Głównym założeniem tej mody jest unikanie wszelkiego przepychu i efektów przytłoczenia wnętrza umieszczanymi w nim elementami wyposażenia. Minimalizm korzysta z dowolnych możliwości, dzięki którym można zwiększyć funkcjonalność poszczególnych mebli, niezbędnych przedmiotów czy urządzeń, często wprowadza formę “2 w 1”, nie powodując przy tym ubytków w efektowności i stylu.

Zobacz też:  Musztardowa kanapa – pomysł na aranżację salonu

Często upodobanie do minimalizmu pojawia się jako wtórne zainteresowanie czymś, co zobaczymy u kogoś w mieszkaniu, propozycją z czasopisma bądź wynika z potrzeby wewnętrznej stosowania akurat takiego stylu. Minimalizm w urządzaniu mieszkania nie musi być nazywany po imieniu, przeważnie styl ten okazuje się niezbyt wymagający i po prostu rozkwita w rezultacie chęci uzyskania funkcjonalnego, estetycznego i pozbawionego zbytniego zalewu mebli wnętrza. Obecnie jednak łatwo o wszelakie inspiracje, stąd moda na minimalizm szybko się rozprzestrzenia i znajduje dobry grunt z powodu podwyższonej przydatności różnorakich “wynalazków”. Najłatwiej wprowadzić powiew minimalizmu od razu po zakupieniu mieszkania lub przy okazji remontu, żeby uniknąć zbędnego umieszczania w środku mebli i innych rzeczy – później najprawdopodobniej okażą się niepotrzebne.

Styl ten stawia na jasność i przestronność wnętrza, na pewno więc dużą rolę w estetyce każdego z pomieszczeń odegra odpowiednie oświetlenie, w tym również to gwarantowane przez okna. Nie stosuje się żadnych wymyślnych lamp i żyrandoli, dość często światło we wnętrzu jest niewidoczne, a obecne. Okna nie posiadają zbyt dużej ilości dekoracji, wielbiciele minimalizmu stawiają na funkcjonalne rolety czy żaluzje, ewentualnie proste firanki i zasłony. Meble składają się z tradycyjnie drewnianych, a także metalowych lub szklanych elementów, które łatwo ze sobą zestawić, a dodatkowo powiększają i rozświetlają wnętrze. Nie ma ich też zbyt dużo, unika się ciężkich szaf na rzecz innych sposobów przechowywania ubrań (np. wnęki, osobne pomieszczenia), masywnych stołów czy tradycyjnych komód, szafek, łóżek.Większość mebli wygląda na lekkie i łatwe do przesuwania, łatwo też je czyścić. Dodatki we wnętrzu to czysto funkcjonalne elementy, jeśli coś nie jest potrzebne – jest pomijane, w minimalizmie nie ma miejsca na ozdoby tylko dla samej dekoracji. Często wśród nowocześnie prezentujących się mebli nie brakuje dobrej jakości sprzętu i oczywiście roślin (bywają główną atrakcją niektórych pomieszczeń).

Zobacz też:  Kanapa boho, czyli jak dobrać kolory i dodatki by stworzyć aranżację w stylu boho?
Może Cię także zainteresować: