Jak oduczyć kota drapania mebli?

drapanie mebli

Małe i urocze kotki znakomicie komponują się z wizją zadbanego mieszkania. Pierwsze skojarzenia, które wiążą się z tym obrazkiem to ciepło domowe i przyjemna atmosfera. Opinie właścicieli czworonożnych pupili, a w szczególności kotów, zdradzają jednak, że nie zawsze jest tak kolorowo. Czy można wobec tego znaleźć rozwiązanie, dzięki któremu posiadanie ukochanego zwierzaka nie narazi nas na straty materialne oraz pozwoli zachować porządek w domu? Warto rozważyć wszystkie za i przeciw, jeżeli planujemy zdecydować się na zwierzę.

Właściciele zwierząt domowych potrafią jak z rękawa sypać anegdotami o tym, co nabroił ich Felek lub Mruczek.

“To był pierwszy raz, kiedy musieliśmy zostawić Kajtusia na dłużej samego, bo zazwyczaj opiekuje się nim ktoś z nas, domowników, na zmianę. Nigdy wcześniej – a mieszkał u nas już pół roku – nie zauważyliśmy u niego tego typu zachowań, może po prostu miał ciągle inne zajęcie kiedy byliśmy przy nim. Otóż wróciliśmy do domu i zastaliśmy naszą nowiutką kanapę w stanie opłakanym. Była zadrapana, a w wielu miejscach także popękana” – opowiada Ania, kocia mama Kajtusia.

Drapanie mebli jest uciążliwe szczególnie wtedy, kiedy zdajemy sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie opiekować się zwierzakiem przez cały dzień. Wobec tego jak oduczyć kota drapania mebli? A może inaczej – czy jest to w ogóle możliwe?

Weterynarze i behawioryści są w tym zakresie zgodni. Drapanie jest naturalnym odruchem kota i trudno kłócić się z jego biologicznymi uwarunkowaniami. Jako właściciele kotów powinniśmy wobec tego wykazać się empatią i zrozumieć, że nie jest to ich wybór. Jeśli jednak bardzo zależy nam na próbie oduczenia kota tego nawyku, metodą na to jak oduczyć kota drapania mebli jest nauczenie go korzystania ze specjalistycznego drapaka. Jest to przedmiot różnych rozmiarów, dopasowywany indywidualnie do potrzeb kota i naszych. Jeżeli metraż mieszkania nam na to pozwala, możemy zaopatrzyć się w drapak typu drzewo, większych rozmiarów.

kot drapie meblePrzeciętne drapaki dla kota nie mają jednak więcej niż metr długości, zatem jest to rozwiązanie ekonomiczne pod względem miejsca. Nie wystarczy jednak, że zakupimy tego typu zabawkę. Jeśli zależy nam na widzialnych efektach, powinniśmy oswoić kota z drapakiem. Nauka korzystania z drapaka odbywa się przede wszystkim przez demonstrację. Możemy sami “bawić się” za pomocą drapaka, ale również podpowiadać kotu konkretne ruchy poprzez trzymanie go za łapkę i poruszanie nią po powierzchni drapaka. Kot poprzez naśladownictwo jest w stanie poznać mechanizm drapaka i jeśli mu się spodoba, będzie korzystał z jego walorów znacznie częściej niż z naszych mebli.

Właściciele kotów, który zainwestowali w drapaki nie mają wątpliwości co do tego, że było to słuszne rozwiązanie. “Możemy spać spokojnie w naszym nowym mieszkaniu i nie obawiać się o to, co się stanie podczas naszej nieobecności z nim” – potwierdza Mariusz, właściciel Dyzia.

Można zainteresować się również dostępnymi narzutami na narożnik czy kanapę – na pewno szkody wówczas będą mniejsze.

Istnieją także środki odstraszające koty – takie jak Akyszek. Niestety nie działają one na wszystkie koty. Czy działają na Twojego? – musisz sprawdzić sam(a)!