Cegła w domu – inspiracje do domu

Cegła coraz częściej pojawia się jako element dekoracyjny w nowych wnętrzach. Cegła pojawia się na pojedynczych ścian, może pomagać także w wydzieleniu określonej przestrzeni.

Cegła w domu – inspiracje do prywatnych wnętrz

W salonach cegły pojawiają się zwykle na jednej ścianie, zwykle w okolicy kącika telewizyjnego. Szczególnie korzystnie wygląda ceglana ściana jako tło dla nowoczesnego odbiornika telewizyjnego. Oprócz surowej cegły w kolorze czerwonym można także zdecydować się na cegłę białą, która podkreśli klimat i ciepło wnętrza. Białe cegły można wykorzystać w pokoju dziennym lub też w salonie, jeśli w bezpośrednim otoczeniu ściany znajdują się wygodne fotele oraz niewielka biblioteczka.

Cegła w domu
Cegła w domu

Bardzo popularnym rozwiązaniem jest wykończenie ściany z zamontowanym kominkiem przy użyciu cegieł. Podobny efekt, polegający na zestawieniu ciepła kominka oraz chłodnej cegły, można uzyskać ozdabiając ścianę z kominkiem białą cegłą. Tak wykończona ściana może oddzielać jadalnię od kuchni.

Ścianę z cegły można również wykorzystać w kuchni. Równo ułożone cegły powinny wykończyć ścianę, na której nie będzie wiszących szafek. Na zasadzie kontrastu obok ściany z surowej cegły może się pojawić nowoczesna zabudowa ze sprzętem AGD. Miejscem, gdzie cegła z pewnością się sprawdzi, są także długie i wąskie korytarze. W tym przypadku również należy postawić na jedną ścianę wykończoną cegłą, zestawiając ją z laboratoryjną bielą mebli do przedpokoju oraz jednolitym kolorem ścian.

Ciekawe efekty można również osiągnąć wybierając cegłę jako materiał wykończeniowy do łazienki. Najładniej prezentuje się cegła jasna, którą warto zestawić z naturalnym drewnem, bielą ceramiki oraz pozostałych ścian i nowoczesnymi akcentami z metalu i szkła. W łazience można z powodzeniem wykorzystywać płytki wyglądające jak równo ułożone cegły, zwłaszcza, gdy ceglana ściana ma się pojawić w okolicy wanny czy prysznica.

Cegła w domu nie musi być zawsze cegłą w kolorze czerwonym, może być także płytką ceramiczną imitującą ceglany mur lub płytką klinkierową.