Styl francuski w mieszkaniu

Styl francuski w mieszkaniuStyl francuski w aranżacji wnętrz jest przeciwieństwem popularnego minimalizmu. Mieszkania w nowoczesnych budynkach najczęściej meblowane są nowoczesnymi sprzętami, ale jest wiele osób, którym bliższy jest styl francuski kojarzący się z bogactwem, blichtrem i nawiązujący do epoki ludwikowskiej we Francji w XVII i XVIII wieku.

Styl francuski w mieszkaniu to jasne i duże wnętrza wypełnione meblami wyszukiwanymi często w sklepach ze starociami. Pokoje malowane są w jasnych pastelowych kolorach, a jeśli kładzione są tapety to również w delikatnych barwach z wzorem w pasy lub wyraziste kwiaty. Okna przybrane są delikatnymi tiulowymi firankami udrapowanymi i upiętymi za pomocą frędzli, a zasłony powinny być aksamitne lub adamaszkowe zawieszone na karniszu ozdobnie zakończonym kryształowymi gałkami, koniecznie po obu stronach okna bo w stylu francuskim wszystkie detale muszą być parzyste. Ten styl podkreślają też drobne detale architektoniczne jak ozdobne gzymsy, sztukaterie czy pilastry.

Najważniejsze w stylu francuskim są odpowiednie meble – trudno kupić oryginalne “ludwiki”, ale nie jest to niemożliwe dla wytrawnego znawcy i poszukiwacza – takie znalezisko, odpowiednio odrestaurowane, jest zawsze “perłą w koronie”. Warto też zajrzeć na największy targ antyków w Europie znajdujący się w podparyskiej miejscowości Saint-Ouen. Najczęściej są to jednak meble stylizowane na barok, rokoko lub klasycyzm. Ich główną cechą są opływowe eliptyczne lub łukowate kształty, lekkość i elegancja. Meble kupione w sklepach ze starociami wymagają często odnowienia, malowania, uzupełnienia detali czy nawet wymiany tapicerki. Niektóre naprawy można zrobić domowymi sposobami lub skorzystać z  usług wyspecjalizowanej firmy.

Fotele, szezlongi, komody, łózka, stoliki, sekretarzyki, etażerki i inne meble powinny być jasne i zakończone błyszczącymi detalami i zdobieniami, meble tapicerowane obite tkaninami jednobarwnymi albo w klasyczne wzory czasem imitujące arrasy. W stylu francuskim bardzo ważna jest symetria a więc potrzebne są dwa fotele a na ścianach parzysta ilość obrazów czy luster. Jeśli na komodzie czy kominku ustawiane są bibeloty to także należy zachować symetrię. Kryształowe wazony, zdjęcia z ozdobnych złoconych ramkach i lampki z jedwabnym abażurem oraz kryształowy żyrandol na suficie podkreślą blask, blichtr i szyk obowiązujący we wnętrzu urządzonym w stylu francuskim.

Zobacz też:  Jak radzić sobie z kurzem w mieszkaniu?
Może Cię także zainteresować: