Powitanie w progu – jak urządzić przedpokój?

PrzedpokójRola przedpokoju

Przedpokój to bardzo ważne pomieszczenie w domu i mieszkaniu. Jest ono pierwszym pomieszczeniem, do którego wchodzimy przestępując próg domu lub mieszkania, stanowiącym jego wizytówkę, dlatego powinno się ono prezentować efektownie, szczególnie gdy odwiedzają nas goście. Jednocześnie przedpokój powinien być także pomieszczeniem funkcjonalnym. To wszystko można osiągnąć kupując odpowiednie meble. Sprawią one, że przedpokój będzie spełniał swoją rolę nawet gdy nie jest on zbyt dużym pomieszczeniem.

Powitanie w progu – jak urządzić przedpokój?

Pierwszym z podstawowych mebli, które powinny znaleźć się w przedpokoju, jest szafka na buty. Pozwala ona schować buty, które aktualnie nie są używane ze względu na pogodę lub porę roku, oszczędzając przestrzeń w przedpokoju. Kierując się wyborem szafki na buty warto zwrócić uwagę nie tylko na jej design i dopasowanie do kolorystyki przedpokoju, ale także na wymiary. Chodzi tutaj zarówno o ilość butów, które zamierzamy w niej schować, ale także o rozmiary butów. Zdarza się bowiem, że przy dużych rozmiarach butów, drzwiczki niektórych szafek mogą się nie domykać. Koło szafki na buty warto jest dodatkowo umieścić wycieraczkę, na której kładzie się buty swoje lub gości. Najlepiej by taka szafka znajdowała się w miarę blisko drzwi wejściowych. Dzięki temu w przedpokoju panuje ład i porządek, a podłoga zachowuje czystość.

Kolejnym meblem, który powinien znaleźć się w przedpokoju jest szafa ubraniowa. Zwykły wieszak może być bowiem niewystarczający na okrycia wierzchnie i akcesoria szczególnie gdy mamy dużą rodzinę lub też gdy odwiedza nas większa grupa gości. Odpowiednio skonstruowana i zlokalizowana w przedpokoju szafa pozwala na schowanie odzieży, która nie jest aktualnie przez nas używana. Warto w tej kwestii postawić na szafę przesuwną. Szczególnie w małym przedpokoju zapewnia ona oszczędność miejsca, dzięki temu, że jej drzwi nie trzeba otwierać na oścież. Oprócz odzieży, w takiej szafie można przy odpowiednim systemie schowków, przechowywać także obuwie. Doskonałym rozwiązaniem w kwestii estetyki wyglądu takiej szafy może być zamontowanie na jej drzwiach lustra. Powiększa to optycznie pomieszczenie przedpokojowe.