Meblujemy salon – styl tradycyjny i styl nowoczesny

meblowanie salonuSalon to niezwykle ważne miejsce w domu. Warto zadbać, o jego każdy szczegół bowiem to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu przeznaczone zarówno do wypoczynku z domownikami, jak i przyjmowania w nim gości. Pomieszczenie to winno być więc urządzone funkcjonalnie i z klasą, zawsze sprawdzi się w nim umeblowanie w stylu nowoczesnym, bądź tradycyjnym (urządzone na wzór starodawny).

Starodawny styl

W starodawnym stylu, kojarzącym się z tradycją, babciną gościnnością i przytulnością oraz nieukrywanym, ponadczasowym pięknem naturalnych materiałów wykończeniowych warto postawić na meble droższe, ale wykonane z drewna meble. Nieco tańszą alternatywą mogą być meble, których korpusy są wykonane z płyty, zaś fronty i boki z drewna. Najtańszą opcję stanowią natomiast meble stylizowane na tradycyjne, wykonane wyłącznie z płyty MDF. Niewątpliwie warto inwestować w meble kupowane oddzielnie niż zestawy, takie jak meblościanka. Takie rozwiązanie pozwoli lepiej rozplanować przestrzeń. Nieodłącznym atrybutem, tego, co stare, tradycyjne w salonie jest oczywiście “babcina” szafa – najlepiej trzydrzwiowa, z lustrem po środku. Meble powinny mieć zdobienia – czy to na frontach, czy wyłącznie ozdobne nóżki. Wszystko to, w tym stylu zależy od indywidualnych preferencji domowników. Jeśli salon jest naprawdę duży wybrać warto kanapy i narożniki z funkcją spania. Rozwiązanie to sprawdza się, kiedy odwiedzają nas goście i zostają na kilka dni. Oczywiście narożnik nie może być “zbyt nowoczesny” – najlepiej jeśli kolorystycznie nawiązuje do mebli. W stylu tradycyjnym najlepiej prezentują się te narożniki i kanapy, których obicie jest w kwiaty, pasy. Poza tym dozwolone są wszelkie marszczenia, drewniane listwy na bokach i na zewnętrznej stronie skrzyni. Doda to naszemu wypoczynkowi lekkości. Wbrew pozorom narożniki z funkcją spania, czy kanapy z tą funkcją nie są droższe od tych bez takiej funkcji. Warto więc pokusić się o taki zakup.

Styl nowoczesny

Nowoczesny styl w gruncie rzeczy daje większe pole “do popisu” właścicielom, co więcej jeśli lubią oni bawić się kolorami, bryłami, podobają się im nietuzinkowe dodatki bez zastanowienia urządzając salon powinni postawić na ten styl. Styl ten także bardziej podoba się zazwyczaj mieszkającej w domu młodzieży. W salonach meblowych aktualnie jest bardzo szeroki wybór mebli, wykonanych w stylu nowoczesnym. Najczęściej wybieranym kolorem jest biel i sonoma jasna, w połączeniu z kontrastowymi wstawkami we frontach. Bardzo wiele do mebli do salonu wykonanych w stylu nowoczesnym wnoszą dodatki – kolorowe skrzynie wykonane z plastyku, półki z mlecznego szkła, a nawet z kolorowego. Nierzadko w otwartych słupkach, przeznaczonych do ekspozycji, bądź przechowywania książek umieszcza się tekturowe, wiklinowe lub materiałowe kosze i pudła. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie pozwalające zgromadzić na półce więcej rzeczy, wykorzystać dostępną w meblu przestrzeń, a jednocześnie nie zagracać salonu. W stylu nowoczesnym ważny jest dywan (najlepiej niewielki – pełniący wyłącznie funkcję ozdobną), kolorystyka ścian, wszelkie zabudowy ze światłami led. Sprawdzą się kolorowe donice, a nawet stoliki wykonane ze szkła – aktualnie modne są te ze wzorami biało-czarnymi, bądź w wielobarwne pasy. Oczywiście dopełnieniem umeblowania powinny być kanapy – lepiej wyglądają dwie mniejsze, tak zwane “dwójki”, bądź z funkcją spania fotele dwuosobowe. Sprawdzą się także narożniki z funkcją spania. Narożnik odpowiednio dobrany kolorystycznie doda salonowi klasy i polotu. Pokusić można się tu także o zakup narożnika, który można dowolnie powiększać (zakupujemy go na elementy). Najlepiej sprawdzą się tu proste kanapy i narożniki, bez zbędnych ozdób, jeśli w przyszłości planujemy przemeblowanie wybierzmy narożnik z funkcją spania lub bez, ale przekładany na prawo/lewo.

Styl dobrze dopasowany

Różne gusta domowników w kwestii wyboru stylu salonu najlepiej jest przedyskutować już przed zakupem, unikniemy wtedy spięć a zyskamy doskonałych pomocników, którzy razem z nami będą przecież dzielić przestrzeń salonu. Warto salon umeblować uwzględniając preferencje i pomysły, wszystkich którzy będą z niego na co dzień korzystać.