Jakie kolory do sypialni wybrać? Na co zwrócić uwagę?

kolory do sypialni wybrać

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie kolory do sypialni wybrać, powinieneś zwrócić uwagę na kilka, ważnych czynników. Po pierwsze, każdy kolor w inny sposób wpływa na Twój nastrój. Kolor należy także dopasować do wielkości i wystroju pomieszczenia. Powinien być on także spójny z pozostałymi elementami wyposażenia. Wszystko co powinieneś wiedzieć o tym, jak pomalować ściany w sypialni dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury.

Jak poszczególne kolory farb do sypialni wpływają na Twoje samopoczucie?

Poszczególne kolory posiadają dane właściwości psychologiczne, które sprawiają, że w różny sposób wpływają one na Twoje samopoczucie. Ze względu na takie działanie kolorów, ważne jest to, by wybrać takie, które stworzą warunki odpowiednie do relaksu. Sypialnia przede wszystkim jest miejscem w którym powinno się doświadczać odpoczynku i zdrowego snu. Z tego powodu tak duże znaczenie ma to, jaki kolor do sypialni wybierzesz. Kolory, które w bardzo pozytywny sposób wpływają na psychikę to między innymi odcienie zielonego i niebieskiego.

Kolor zielony symbolizuje naturę i harmonię i dzięki tym skojarzeniom stwarza idealne warunki do relaksu i odpoczynku. Jeśli chcesz wybrać ten kolor do sypialni, pamiętaj by wykorzystać także akcenty w innych barwach, by zieleń nie wprowadziła monotonii i braku chęci do działania. Zielony kolor ścian do sypialni świetnie skomponuje się z drewnianą podłogą oraz meblami z akcentami drewna i bieli. Taka kompozycja rozjaśni wnętrze i wprowadzi kojący nastrój. Odświeżającym i kojącym kolorem jest także miętowy, który wprowadza element delikatności do pomieszczenia. Możesz zestawić ten odcień z innymi, stonowanymi barwami, takimi jak np. pudrowe róże.

Na pograniczu zielonego i niebieskiego uwidacznia się także odprężający turkusowy kolor do sypialni. Bardzo dobrze dopasowuje się on do stylu glamour oraz eklektyzmu. Turkus to intensywny kolor, który warto rozświetlić kryształowymi dodatkami oraz finezyjnymi formami mebli. Kolejne kolory farb do sypialni to niebieskie barwy, które wprowadzają akcent wolności i świeżości. Niebieski kolor sprzyja nauce oraz zwiększa koncentrację. W kontrolowanych warunkach redukuje stres oraz łagodzi napięcia. Barwa ta zaliczana jest jednak do chłodnych, dlatego warto ocieplić ją za pomocą beżów oraz kolorów drewna.

Zobacz też:  Kominek elektryczny czy biokominek?

Jakie są modne kolory do sypialni? Jakie właściwości posiadają?

Popularne kolory ścian do sypialni w ostatnich sezonach to szarość oraz biel. Barwy te są bardzo uniwersalne oraz mogą być bazą dla dekorowania pomieszczenia w dany sposób, bez konieczności ponownego malowania ścian. Kolory te nie są dominujące oraz stwarzają możliwość dobierania do nich różnorakich dodatków, w odmiennych barwach i odcieniach. Biały kolor ścian do sypialni korzystanie wpływa na nastrój oraz wprowadza efekt uporządkowania oraz harmonii.

Szarość cechuje różny wpływ na domowników, w zależności od wybranego odcienia. Jaśniejsze barwy pozwolą Ci się zrelaksować i wyciszyć, a ciemniejsze odcienie zmobilizują do pracy. Szary to uniwersalny kolor do sypialni, który warto łączyć z innymi barwami. Jeśli będzie go za dużo, może wywoływać wahania nastroju oraz smutek. Zestawienie szarości z bielą to jedno z najpopularniejszych połączeń. Wystrój taki można łączyć z pudrowymi akcentami lub z dominującymi czerniami i grafitami. Zarówno biel, jak i szarość dobrze prezentują się w stylu klasycznym, skandynawskim oraz glamour.

Do tej kategorii dopasowują się także beże i pudrowe róże. Beże to idealne kolory farb do sypialni, na bazie których można stworzyć nieograniczoną wręcz ilość stylizacji. Klasyczne beże wywołują nastrój spokoju oraz sprzyjają relaksowi. Są to odcienie kremowe i jasno brązowe. Beże to neutralne kolory do sypialni, które określa się często jako ponadczasowe. Kolor różowy symbolizuje miłość i spokój. Jest to barwa, która sprzyja relaksowi i wyciszeniu oraz jest przyjemna dla oka. Delikatny pudrowy róż to kolor stosowany, który nie wywołuje skrajnych emocji. Opisane w tej części artykułu kolory do sypialni to niewychodzące z mody propozycje, które niemal w każdej aranżacji wyglądają znakomicie.

Sypialnia – kolory dominujące. Jak działają na domowników?

Do grupy dominujących kolorów do sypialni można zaliczyć odcienie czerwonego, pomarańczowego i żółtego. Kolory te zaleca się wprowadzać do sypialni w formie dodatków, takich jak np. poduszki czy pufy. Niestety barwy te nie sprawdzą się jako kolor wiodący, ponieważ nie wpływają one korzystnie na psychikę. Jeśli jednak ograniczysz ilość tych barw w sypialni, będziesz mógł skorzystać z ich pozytywnego wpływu na Twoje zachowanie. Żółte kolory farb do sypialni pomagają wyzwolić entuzjazm i wzmocnić pewność siebie. Kolor ten cechuje także działanie pobudzające. Jeśli będzie go za dużo, stanie się przytłaczający i wywoła płacz (z tego powodu należy odpowiednio dozować ten kolor w pokojach dzieci).

Zobacz też:  Jak postarzyć meble?

Pomarańczowe odcienie, podobnie jak żółcie, motywują i pobudzają do działania. Ten gorący kolor w nadmiarze może wywoływać jednak rozdrażnienie. Kontrowersje pojawiają się wokół czerwonego koloru do sypialni, który symbolizuje miłość i żądzę przygód. Barwa ta sprzyja namiętnością i rozbudza kochanków, dlatego sypialnia wydaje się być pomieszczeniem stworzonym dla niej. Niestety, nadmiar czerwieni może wywoływać u domowników agresję. Jeśli chcesz wykorzystać ten ciepły i wyrazisty kolor w swojej sypialni, pamiętaj, by stonować go za pomocą chłodnych barw.

Na jaki kolor pomalować sypialnie dużego i małego rozmiaru?

Z pomocą kolorów możesz z dużym powodzeniem optycznie powiększać i pomniejszać swoją sypialnię. W uniwersum kolorów wyróżnia się podstawową zasadę, zgodnie z którą jasne kolory sprawiają, że pomieszczenie wydaje się być bardziej przestronne, a ciemne wizualnie pomniejszają je. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak pomalować ściany w sypialni o małym rozmiarze, najlepszymi propozycjami będą jasne barwy, odbijające światło dzienne. Kolory te sprawdzą się więc idealnie w sytuacji, w której do sypialni dociera niewielka ilość światła dziennego. Do tej kategorii zaliczamy opisane powyżej biele, beże, pudrowe róże oraz szarości. 

W przypadku większej i przestronnej sypialni, możesz pozwolić sobie na znaczną dowolność w zakresie wyboru koloru do pomalowania ścian. Dla przykładu możesz wybrać ciemne odcienie, takie jak burgund lub granat. Barwy te wprowadzą do sypialni przytulny i niepowtarzalny klimat. Takie mocne tonacje mogą jednak przytłoczyć wystrój, dlatego zwróć uwagę na odpowiednie doświetlenie pomieszczenia i dobranie dodatków w beżowych, białych lub szarych odcieniach. Jeśli Twoja sypialna posiada duży rozmiar, możesz śmiało wybrać kilka rodzajów oświetlenia (lampy, świece, kinkiety), które zadbają również o odpowiedni, relaksujący nastrój.

Może Cię także zainteresować: